Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Blogi
Dołącz do nas
Błąd
  

  Blogi

  Solo non stop dookoła świata

  Email Drukuj

  Kapitan Perły oblegany przez media

  W sobotę 4 czerwca, tak jak zaplanował, Bartek Czarciński wyruszył 6 metrowym jachtem Perła w samotny rejs dookoła ziemi bez zawijania do portu. 

  To nie ćwiczenia!

  Email Drukuj

  Równo rok temu pisałem o pierwszej odpowiedzialności młodych ludzi, którzy kończąc szkołę otrzymują swój pierwszy dyplom oficerski i nagle wpadają w „realny” świat i zostają „zawaleni” lawiną obowiązków. Pisałem również, że „wszystko jest dla ludzi” - ci przed nimi i ci po nich daje sobie radę i wychodzą z tej konfrontacji mniej lub bardziej zwycięsko. Ale chciałbym jeszcze dodać „coś z życia”, relację-opowiadanie mojej znajomej, która będąc trzecim oficerem przeżyła to najintensywsze doświadczenie, czyli „akcję w realu”. Groźny pożar, który wydarzył się w czasie jej służby na statku, jakiś czas po opublikowaniu wspomnianego wyżej artykułu.

  Requiem dla CONCORDII

  Email Drukuj

   „Dnia 17 lutego 2010 roku, około 1423 czasu statkowego, żaglowy jacht szkolny Concordia doznał ekstremalnego przechyłu, następnie wywrócił się do góry dnem w wyniku silnego szkwału u wybrzeży Brazylii. Cała załoga stała, wykładowcy i studenci w liczbie 64 osób, ewakuowali się do tratw ratunkowych. 2 dni później zostali podjęci z wody przez dwa statki handlowe a następnie przetransportowani do Rio De Janeiro. Jeden z członków załogi ucierpiał na złamania kości.”

  „Janka Morska Księżniczka” w TV Gdańsk!

  Email Drukuj

  Janka BielakNie ulega najmniejszej wątpliwości, że tegoroczne obchody 40 – tej rocznicy pierwszej gdyńskiej „Operacji Żagiel 74” są związane z osobą siostry kmdr. Jula Czerwińskiego, mieszkającej przez kilkadziesiąt lat w Wielkiej Brytanii, uciekinierki z Polski po powrocie z sowieckiego łagru, Janki Bielak.

  Pierwsza odpowiedzialność

  Email Drukuj

  Ostatnie egzaminy na uczelni i obrona pracy zaliczone. Dyplom w kieszeni, po nawet niezbyt długich poszukiwaniach kontrakt „za trzeciego” podpisany mimo, że ze znalezieniem praktyki na statku jako kadeta były kłopoty. Teraz to już wspomnienia i zaczynają się zupełnie inne wyzwania.

  Arktyczny rekord pobity!

  Email Drukuj

  Barlovento II wpływa do GdyniW piątek 20 września o godzinie 11.00, przy pięknej jesiennej pogodzie, do nabrzeża Basenu Jachtowego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni zacumował polski jacht Barlovento ll powracający z rekordowej arktycznej wyprawy ,,Sekstant Expedition - Rosyjska Arktyka 2013”.

  Dziękujemy ci Holandio - Rejs dla Serca

  Email Drukuj

  Kurs - Holandia!To był wyjątkowy gest i rejs. Dar Młodzieży 24 sierpnia z grupą 90 polskich kardiologów i kardiochirurgów pożegnał Gdynię w drodze do Amsterdamu. W ub. czwartek jego uczestnicy drogą lądową powrócili do kraju.

  Regaty, których nie było...

  Email Drukuj

  Rozpoczęte w sobotnie południe 3 sierpnia najdłuższe ogólnopolskie długodystansowe  regaty dla wszystkich fanów żeglarskich zgromadziły na starcie 11 załóg.

  Shipping business - część druga

  Email Drukuj

  Na dobry początek pozwolę sobie przypomnieć przytoczoną w pierwszej części hierarchię ważności podmiotów biorących udział w przewozach morskich. „Na początku jest ładunek, za nim jest statek, a potem długo, długo nic, i dopiero na końcu pojawia się załoga”.

  Dobrrra torrrba

  Email Drukuj

  Statek łagodnie kołysał się na błękitno-szmaragdowych wodach Morza Śródziemnego w rejsie na Wschód. Równo pracujący silnik wypełniał spokojnym rytmem wnętrze statku, południowe słońce zaglądało przez bulaje, krążąc po pokładzie owalami w takt szerokich, leniwych rozkołysów. Siedzieliśmy wolni po wachcie zapadając w leniwą drzemkę. Nie było dokąd się spieszyć, na nikogo z nas nie czekała randka z jakąkolwiek dziewczyną.

  Shipping business

  Email Drukuj

  Będąc kapitanem „największego statku szkolnego świata” (zainteresowanych odsyłam do pierwszego artykułu tego blogu), od czasu do czasu przeprowadzam coś w rodzaju pogadanki dla kadetów uczestniczących w programie szkolenia. Kontynuuję zresztą w ten sposób tradycję z Daru Młodzieży, gdzie organizowałem podobne spotkania z młodymi ludźmi, odbywającymi tam praktyki. Bardziej chodziło (i chodzi) mi o to, aby tej młodzieży się przyjrzeć, niż przekazać jakąś konkretną wiedzę teoretyczną. Najbardziej bowiem pouczające były (i są) dla mnie dyskusje, które się potem wywiązują. Stąd wiem, że młodzi chcą czasem dowiedzieć się czegoś więcej o swoim przyszłym zawodzie niż daje sucha wiedza teoretyczna. Jest ona niezbędna, ale ciężko w trakcie jej utrwalania wyczytać „między wierszami” przyszłe oczekiwania pracodawcy.

  Projekt „ OSTAR for DYDEK” ruszył CAŁĄ NAPRZÓD

  Email Drukuj

  Dwa kolejne, piątkowe spotkania w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni - z cyklu „Historia OSTAR” - poświęcone rejsowi Leonida Teligi dookoła świata na Opty i kulisom OSTAR 2013, na których obecni byli Krystian Szypa i red. Aleksandr Gosk, były początkiem realizacji projektu pod patronatem Portalu Morskiego.

  Strona 1 z 11  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook