Bezpieczeństwo, Granice

Załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła dzisiaj pomocy obywatelowi Danii. Mężczyzna przebywający na pokładzie kutra doznał urazu głowy i wymagał przetransportowania na ląd.

Dzisiaj przed południem załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R pełniąca dyżur na lotnisku w Darłowie została zaalarmowana, że członek załogi duńskiego kutra doznał urazu głowy i konieczna jest jego ewakuacja na ląd. O godzinie 10.56 śmigłowiec dowodzony przez kpt. pil. Marcina Hope wystartował na pomoc poszkodowanemu rybakowi. W momencie startu jednostka znajdowała się 60 mil morskich (około 110 km) na północny-wschód od Darłowa. W rejon akcji maszyna dotarła po 32 minutach lotu. Ze względu na omasztowanie i olinowanie kutra poszkodowany został przekazany na jednostkę Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Huragan i to z jej pokładu ratownik st. chor. szt. Krzysztof Wiatrzyk podjął duńskiego rybaka, wykorzystując tzw. pętlę. Po kolejnych 40 minutach lotu Mi-14PŁ/R wylądował na lotnisku w Gdyni Babich Dołach gdzie poszkodowany, w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

W tym roku to szósta akcja ratownicza z udziałem załogi samolotu lub śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ciągu ostatnich 25 lat lotnicy morscy uczestniczyli w 607 takich akcjach udzielając pomocy 321 osobom. 

Akcję ratowniczą z ramienia COM-DKM koordynował oficer operacyjny ratownictwa kmdr ppor. Andrzej Oziembłowski.

rel (Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego)

Komentarze   

+1 służby cywilne nie upubliczniają danych swoich pracowników
armia nowego typu wręcz upaja się publikowaniem danych osób w niej służących i wykonujących swoje obowiązki w ramach zwykłej służby. Jeden ranny i trzech "bohaterów" służby.
18 maj 2017 : 07:28 ico Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś