|
|
Morski transport do Wielkiej BrytaniiOpublikowano: 26 stycznia, 2010 | ORP „LUBLIN” z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przetransportuje żołnierzy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej z Polski do Wielkiej Brytanii. Trasa przerzutu to blisko 1000 mil morskich. W Wielkiej Brytanii żołnierze będą uczestniczyli w ćwiczeniu pk. „AFGAN RAT”. W świnoujskim porcie, żołnierzy i załogę okrętu pożegnał dowódca 8.FOW kontradmirał Krzysztof TERYFTER.
Manewr załadunku na pokład okrętu techniki wojskowej i żołnierzy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, odbył się w piątek, 22 stycznia. Załadowano kilkanaście pojazdów ciężarowo-terenowych, osobowo-terenowych oraz ambulans. O ile dla marynarzy było to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy brygady było nowym doświadczeniem. Po zaparkowaniu pojazdów załoga zabezpieczyła je odpowiednio do morskiej podróży, natomiast nowo zaokrętowani żołnierze musieli zapoznać się z okrętem oraz z zasadami bezpieczeństwa i przejść szkolenie z zakresu ratownictwa na morzu. W poniedziałek, 25 stycznia, okręt wyruszył w rejs do Wielkiej Brytanii. ORP „LUBLIN” pokona łącznie ponad 2000 mil, spędzi na morzu kilkanaście dób. Operował będzie na akwenach trudnych nawigacyjnie, ze strefami rozgraniczenia ruchu i w warunkach ścieśnionych. Podczas przejścia morzem okręt realizował będzie ćwiczenia z zakresu ratownictwa morskiego, obrony przeciwawaryjnej oraz prowadzenia nawigacji. Trasa żeglugi wiedzie przez Morze Bałtyckie, cieśniny Skagerrak i Kattegat, Morze Północne i Kanał Angielski, aż do portu MARCHWOOD w zespole portów SOUTHAMPTON. Po zakończonym ćwiczeniu ORP „LUBLIN” wraz z żołnierzami powróci do macierzystego portu 21 lutego.ORP „LUBLIN”, wspólnie z bliźniaczymi okrętami noszącymi imiona polskich miast Torunia, Gniezna, Krakowa i Poznania, wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Okręty transportowo-minowe proj. 767 zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do załadunku z nieuzbrojonego brzegu, transportu morzem i wysadzenia na nieuzbrojony brzeg techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego, może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych. Okrętem dowodzi kpt. mar. Piotr MAZUREK.
 | | [Pokaż cały artykuł] | | źródło: | 
|
|
Kraków
Latem Kraków był zaoczony jak wracał przez Kadettrynnę. Autor tak przeżywa te rejsy jak wyprawy w końcu dla Mar Woju dalej jak do Kołobrzegu to już ostre planowanie:))
|
| 26.01.2010 15:52 ~
podadmirał
|
|
|
żeglarze do MarWoja
Setki polskich żeglarzy co roku pływa tą trasą do Anglii. To żaden wyczyn. Jak dla marynarzy MW to takie trudne nawigacyjnie zadanie, to niech powołają żeglarzy na ćwiczenia rezerwy, to im ten okręcik desantowy przeprowadzą w te i z powrotem.
|
| 26.01.2010 20:42 ~
skiper
|
|
|
Sprzedam!!!
Sprzedam 1\3 kutra rybackiego 17 m. - stalowy. Kontakt pod nr: 668 239 824
|
| 21.02.2010 11:09 ~
|
|
|
| |