Niski poziom oleju smarnego wycieczkowca Viking Sky bezpośrednią przyczyną awarii napędu głównego - informuje The Associated Press. Ta niebezpieczna sytuacja miała miejsce 23 marca niedaleko norweskiego Farstad, w warunkach sztormu z silnym wiatrem i wysokimi falami.

Bezpośrednią przyczynę awarii wskazuje Lars Alvestad, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Norweskiego Dyrektoriatu Morskiego - Sjøfartsdirektoratet (Norwegian Maritime Authority).

– Czujniki wykryły niedobór oleju smarnego i automatycznie wyłączyły silniki Viking Sky, aby zapobiec awarii - tłumaczy Alvestad dodając, że to prawdopodobnie wzburzone morze spowodowało na tyle duże ruchy w zbiornikach, że zakłóciło to dopływ oleju smarnego do silników statku.

Według niektórych relacji w mediach - poziom oleju mieścił się w dopuszczalnych granicach, ale był na dolnym poziomie wymaganego zakresu. Ruchy oleju w zbiornikach podczas intensywnego falowania, którego doświadczył statek, mogły spowodować, że do instalacji systemu smarowania zasysane było przejściowo powietrze zamiast oleju.

Operator statku Viking Ocean Cruises oświadczył, że sprawdza teraz poziomu oleju na wszystkich siostrzanych jednostkach, aby mieć pewność, że tego typu sytuacja nigdy się nie powtórzy.

Na pokładzie wycieczkowca znajdowało się niemal 1500 pasażerów, ewakuowano 479 osób. Pozostała część wróciła na pokładzie Viking Sky do portu w Molde (Norwegia), ponieważ w czasie ewakuacji z powodzeniem uruchomiono silniki. Jednostce ssystowały mu dwa zaopatrzeniowce offshore i jeden holownik.

Na publikowanych w mediach materiałach video widać, jak dramatyczna i niebezpieczna była sytuacja wewnątrz statku.

Poniżej szersza relacja Portalu Morskiego z działań ratowniczych:

Ewakuacja z wycieczkowca Viking Sky po utracie napędu w sztormie na wodach Norwegii

Viking Sky - ewakuacja przerwana, wycieczkowiec zmierza do Molde

AL