IMO (Międzynarodowa Organizacja Morska) wprowadza nowe logo w ramach programu wspierającego misję ONZ w zakresie „równości płci i wzmocnienia pozycji w branży wszystkich kobiet i dziewcząt” - „Kobiety w żegludze” (ang. „Women in Maritime).

Głównym celem programu jest to, aby instytuty morskie państw członkowskich IMO umożliwiały szkolenia kobietom w takim samym zakresie, jak płci przeciwnej. Od czasu utworzenia programu, 31 lat temu, IMO ułatwiła już utworzenie siedmiu regionalnych stowarzyszeń kobiet z sektora morskiego w Afryce, Azji, na Karaibach, w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i na wyspach Pacyfiku.

Czytaj także: Kobieta w branży stoczniowej

Program zapewnia stypendia umożliwiające w krajach rozwijających się dostęp do szkoleń technicznych na bardzo wysokim poziomie. Jednym z przykładów jest kurs „Kobiety w zarządzaniu portami”, organizowany w Hawrze we Francji, we współpracy z Port Institute for Education and Research (IPER, Institut Portuaire d'Enseignement et de Recherche). To dzięki niemu w 2018 roku 48 kobiet z 32 krajów wzięło udział w szkoleniu z zakresu zarządzania. Do tej pory tylko w ramach tej działalności przeszkolono 308 kobiet.

Na World Maritime University (WMU) w Szwecji odsetek kobiet wśród absolwentek stale rośnie - w ciągu ostatnich lat z czterech osób w 1985 r. do 79 w 2018 r. W latach 2017-2018 Uniwersytet ukończyło 1 029 kobiet spośród 4 919 absolwentów, zaś International Maritime Law Institute (IMLI) IMO w latach 2017-2018 ukończyło 361 kobiet spośród 837 absolwentów.

Czytaj także: Kobiety na morzu. DFDS Group publikuje materiał filmowy z Polką w roli głównej

W 2019 r. zaplanowano szereg działań w ramach programu IMO „Women in Maritime”, w tym konferencje, kursy, warsztaty i spotkania regionalne. Warto dodać, że Światowe Dni Morza w 2019 roku koncentrują się na „wzmacnianiu pozycji kobiet w społeczności morskiej”. 

Czytaj także: Gdynia: Po raz pierwszy kobieta dowódcą Grupy Jednostek Pływających MW

AL