Władze Arabii Saudyjskiej powiadomiły w czwartek, że rozpoczęły akcję ratunkową irańskiego tankowca VLCC Happiness I, który uległ awarii na Morzu Czerwonym, w pobliżu wybrzeży saudyjskich.     

Według serwisu internetowego TankerTrackers.com, która monitoruje handel paliwami na morzach, tankowiec przewozi co najmniej 1,1 mln baryłek oleju napędowego (tak podała PAP, ale jest to mało prawdopodobne - najpewniej chodzi o ropę surową) i prawdopodobnie uległ rozszczelnieniu. Mogło dojść do przecieku wody do wnętrza kadłuba statku - zapewne nie chodzi o rozlew ropy.

Saudyjskie media podały, że załoga jednostki liczy 26 osób, w tym 24 Irańczyków i dwóch obywateli Bangladeszu. Załoga prawdopodobnie przedostała się na pokład znajdującej się w pobliżu i podążającej mniej więcej równolegle z Happiness I po jego nagłym zatrzymaniu, zmianie kierunku i rozpoczęciu dryfu lub powolnego ruchu, mniejszej jednostki Sabiti.

Zbiornikowiec znajduje się w odległości ok. 70 km na południe od Dżiddy.

Ratownicze służby saudyjskie podjęły akcję po otrzymaniu wezwania o pomoc. Załoga podała jako przyczyny "awarię silnika i utratę kontroli nad statkiem". W akcji uczestniczą także służby zajmujące się ochroną środowiska, ale nie potwierdziły one, że doszło do wycieku paliwa.

Niektóre źródła bliskowschodnie mówią wg TankerTrackers.com o rakiecie, która miała uderzyć w siłownię.

Happiness I, to bardzo duży zbiornikowiec naftowy (VLCC) o długości ok. 333 m, szerokości 58 m, wysokości bocznej 31 m i zanurzeniu 22,22 m oraz wyporności 344 300 ton i nośności 299 214 ton. Należy do NITC (National Iranian Tanker Company).

Dotychczas awarii nie potwierdziły władze irańskie. W ub. roku w katastrofie innego irańskiego tankowca, na Morzu Wschodniochińskim, który zderzył się z inną jednostką, zginęło 32 marynarzy.

PAP, PortalMorski.pl

Animacja: TankerTrackers.com

 

Animacja: TankerTrackers.com