Należy wykorzystać dobry czas dla gospodarki morskiej, z jakim mamy obecnie do czynienia – powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister uczestniczył w sobotniej ceremonii powitania uczestników Rejsu Niepodległości w Gdyni.20 maja 2018 r. Dar Młodzieży wyruszy w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sobotnia ceremonia powitania uczestników rejsu miała miejsce na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni. Jak zaznaczył Gróbarczyk, obecny rejs jest nie tylko wydarzeniem mającym na celu uświetnienie stulecia niepodległości Polski, ale też nawiązaniem do wyprawy z 1934 roku, kiedy w podobny rejs dookoła świata wypłynął Dar Pomorza.

Jak wskazał minister, rejs Daru Młodzieży ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale i dyplomatyczne. „Będzie miała miejsce cała seria spotkań - moich i moich ministrów - z ministrami innych państw i nawiązanie daleko idącej współpracy na rzecz gospodarki morskiej” – powiedział PAP Gróbarczyk. Jak zaznaczył minister, Rejs Niepodległości pozwolić ma na stworzenie ponadnarodowego sojuszu na rzecz gospodarki morskiej. „Mamy dzięki rejsowi doskonałą okazję ku temu, by w państwach całego świata przyjmować na Darze, a więc na polskiej ziemi, tamtejszych ministrów - co tym samym bardzo podnosi rangę zarówno rejsu, jak i tych spotkań” – mówił PAP.

„Polska zawsze była zwrócona w kierunku morza, choć czasem pojawiały się złe wiatry, burze hamowały ten zwrot. Mam jednak nadzieję, że mamy to za sobą, wracamy do chlubnych tradycji” – powiedział Gróbarczyk, nawiązując do działalności swojego resortu.

Na pokładzie statku wypłyną studenci Akademii Morskiej w Gdyni oraz laureaci konkursu Rejs Niepodległości. Dar Młodzieży podczas rejsu zawinie do największych portów świata, w tym do Kopenhagi, Dakaru, Kapsztadu czy Singapuru, w których odbędą się wydarzenia promujące Polskę. W Panamie, załoga statku weźmie udział w „Światowych Dniach Młodzieży”.

Arkady Saulski