Za akcję łamania lodu odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Teraz będzie on dysponował trzema własnymi jednostkami. RZGW, dzięki pieniądzom z budżetu państwa, zakupił od likwidowanego Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Tczewie lodołamacze Orkę, Rekina i Tygrysa. Właśnie są one przygotowywane do sezonu (uzupełnianie wyposażenia oraz niezbędne remonty).

Dzięki zakupowi lodołamaczy państwo zaoszczędzi 2-3 mln zł, w zależności od tego, jaka będzie zima i sytuacja na Wiśle. Środki na akcję lodołamania RZGW otrzymuje z rezerwy celowej budżetu państwa. Dodajmy, że o przejęcie jednostek z PBW Tczew zabiegali nie tylko przedstawiciele RZGW Gdańsk, ale też członkowie Towarzystwa Żeglugi Śródlądowej Delta Wisły w Tczewie. (...)

Dla zapewnienia bezpieczeństwa stacjonować będzie łącznie sześć jednostek, dlatego RZGW ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy, który będzie użyczał trzy lodołamacze. - Jesteśmy już po rozstrzygnięciu tego zamówienia. Na ten cel przeznaczyliśmy ok. 2 mln zł - tłumaczy Andrzej Ryński, zastępca dyrektora ds. utrzymania wód Regionalnego Zarządu Dróg Wodnych w Gdańsku.

Tymczasem Tadeusz Wrycza, prezes wspomnianego Towarzystwa Żeglugi Śródlądowej Delta Wisły twierdzi, że RZGW Gdańsk może mieć więcej własnych lodołamaczy, o ile od PBW Tczew zakupi jeszcze Irbisa i Panterę.

- RZGW Gdańsk nie był zainteresowany zakupem pozostałych dwóch jednostek, przede wszystkim ze względu na ich fatalny stan techniczny, wymagający bardzo dużych nakładów finansowych - tłumaczy Michał Milewski z Ministerstwa Środowiska.

Jolanta Krąkowska, likwidator PBW w Tczewie zapewnia jednak, że lodołamacze nie są w fatalnym stanie, jak mówi ministerstwo, można je kupić za ok. 1 mln zł. - Owszem jest trochę do remontu, ale eksperci uważają, że po wykonaniu odpowiednich prac da się uruchomić jednostki - mówi pani likwidator.

Tadeusz Wrycza dodaje, że po remoncie lodołamacze mogą dalej pracować przez co najmniej 20 lat. - Skoro RZGW Gdańsk nie jest nimi zainteresowany, to proponuję, by przeznaczyć je na potrzeby innego RZGW w Polsce - przekonuje.

Czy jest na to szansa? Takie pytanie już kilka dni temu skierowaliśmy do Ministerstwa Środowiska. Urzędnicy resortu zapewnili nas, że przeanalizują tę sprawę, ale nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Sebastian Dadaczyński