Żegluga

W piątek, 25 października, z Gdyni wyruszył do Afryki Zachodniej drobnicowiec wielozadaniowy Nefryt z ładunkiem ekspediowanym przez firmę Navimor International przeznaczonym na budowę największej i najnowocześniejszej w Afryce wyższej szkoły morskiej - Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe, w Angoli.

Statek, który zatrzymał się na kotwicowisku koło Skagen, najprawdopodobniej by przeczekać szalejący w ostatnich dniach głównie w rejonie Morza Północnego i nad Bałtykiem orkan (nazwany przez Szwedów "Simone", przez Brytyjczyków - "orkanem świętego Judy", a we Francji - "Christianem"), w nocy z wtorku na środę był już na wysokości Holandii. Płynie bezpośrednio do Namibe, gdzie wstępnie spodziewany jest 18 listopada.

Nefryt, udźwigowiony statek wielozadaniowy o nośności 9595 t, eksploatowany przez armatora Euroafrica Shipping Lines, utrzymującego serwis liniowy łączący Europę Północną z Zachodnią Afryką, załadował w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni całostatkową partię materiałów, sprzętu i wyposażenia na potrzeby realizacji drugiego już etapu budowy Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Angoli. W kontenerach oznaczonych logiem Navimor International, wysłane zostały m.in. konstrukcje stalowe i inne elementy do budowy hal Laboratorium Silnikowego oraz Centrum Treningowego, moduły akademika, elementy konstrukcji domów dla kadry, komponenty do budowy wodociągu oraz sieci elektroenergetycznej, w tym stacje transformatorowe, oczyszczalnia ścieków, wyposażenie laboratoryjne, meble do sal dydaktycznych, a także pojazdy robocze, narzędzia i wszelka drobnica niezbędna do realizacji budowy. Ponadto, Navimor International Com Sp. z o.o. dostarcza do akademii elementy dekoracyjne, między innymi nawiązujące do tematyki morskiej rzeźby.

Przypomnijmy, że 28 maja 2012 r. w mieście portowym Namibe na południu Angoli doszło do uroczystego podpisania kontraktu pomiędzy trójmiejską firmą Navimor a Ministerstwem Rolnictwa Rybołówstwa i Rozwoju Wsi Republiki Angoli, którego przedmiotem jest realizacja drugiej fazy budowy Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu. Partnerem naukowym i dydaktycznym firmy Navimor jest Akademia Morska w Gdyni. Ponadto, w projekt zaangażowanych jest ponad 30 firm z Polski, Angoli, Portugalii i Chin. Academia de Pescas e Ciências do Mar do Namibe jest niewątpliwie największym przedsięwzięciem z zakresu współpracy na rzecz rozwoju realizowanego w krajach pozaeuropejskich, a także największym z projektów o charakterze edukacyjnym, realizowanych przez kraje UE w Angoli.

W ramach projektu na terenie blisko 70 ha wznoszone są nowoczesne budynki akademickie o łącznej powierzchni 32 tys. m kw., mieszczące m.in. 30 laboratoriów tematycznych, 7 aul wykładowych, 25 sal lekcyjnych. Powstają również Centrum Instruktażu Ratownictwa Morskiego, Centrum Siłowni Okrętowej, supernowoczesne pracownie symulatorów morskich oraz obejmująca bogaty zakres pozycji naukowej i literatury morskiej biblioteka. Tworzona jest także infrastruktura techniczna i socjalna kampusu, w tym system IT oraz pierwsza część akademików i osiedla domów dla kadry akademickiej. Budowa wodociągu i sieci elektrycznej zapewni ciągłą dostawę wody i prądu na teren kompleksu akademii.

Academia de Pescas e Ciências do Mar do Namibe zostanie przygotowana do przyjęcia na studia blisko 1500 studentów na 14 specjalnościach, w ramach 3 wydziałów: rybołówstwa, przetwórstwa rybnego, eksploatacji zasobów wodnych. Zagwarantuje przygotowanie wykwalifikowanych kadr morskich dla wszystkich zawodów związanych z pracą na morzu, administracją morską i przemysłem rybackim. Zajęcia będą prowadzone przez międzynarodową, profesjonalną kadrę dydaktyczno-naukową.

Ministerstwo Rybołówstwa Republiki Angoli oraz Navimor prowadzą obecnie ze stroną angolską dalsze ustalenia dotyczące III etapu tej inwestycji, który ma objąć m.in. budowę centrum przetwórstwa rybnego, kliniki medycznej, kompleksu sportowego, kolejnych akademików oraz domów profesorskich, dostawę statku szkolno-badawczego i kontynuację szkolenia w Polsce kadry powstającej akademii.

Częściowe finansowanie projektu zostało przyznane w ramach specjalnej linii kredytowej pomiędzy rządami Polski i Angoli. Rozpoczęcie pierwszych zajęć na tworzonej uczelni planowane jest na przełomie 2014/2015.

Media4Sea, rel (Navimor)

Fot.: Media4Sea

+1 Brawo!
tak trzymać. może w końcu i polskie firmy skorzystają na szybkim rozwoju w tej części Afryki
30 październik 2013 : 08:53 Guest | Zgłoś
+3 No proszę
jak widać nie tylko Niemcy i Chińczycy mogą robić interesy w Afryce :-)
30 październik 2013 : 10:29 Guest | Zgłoś
+2 qw
Za duzo pracy dla polskich absolwentow czeka, trzeba szkolic innych bo rynek pracy pusty.

Laboratoria w AM sprzed 20 lat, praktyk nie ma, pracy nie ma, absolwencie po nawigacji pracuja w pubach na skwerku, sprzedaja wate cukrowa na plazy. Wladze zamiast pchac swoich na rynek to wola, prywatnych "studentow".

Zal
30 październik 2013 : 18:21 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter