Stocznie, Statki

W miniony piątek, w stoczni Crist SA rozpoczęła się ceremonia cięcia blach nowego projektu - jednokadłubowego statku (NB318) dla norweskiej stoczni Ulstein. Będzie obsługiwał morskie farmy wiatrowe. W Gdyni powstanie częściowo wyposażony kadłub. 

Nowo budowany statek zostanie przystosowany do transportu personelu na morskie farmy wiatrowe, ładunków, paliwa olejowego, wody w zbiornikach, części zamiennych oraz innych ładunków drobnicowych pod i na pokładach otwartych. Statek będzie posiadał 91 kabin, pomieści maksymalnie 126 osób. Będzie napędzany elektrycznie, wspomagany bateryjnie. Hybrydowy napęd akumulatorowy oraz paliwo metanolowe umożliwi zerową emisję.

System ładunkowy będzie zapewniać bezpieczeństwo oraz umożliwi sprawny załadunek i rozładunek statku. Kształt kadłuba zapewnia doskonałe osiągi w zakresie zużycia paliwa, zwrotności, prędkości, stabilności, ładowności i wykorzystania energii. Oparty jest na technologii Ulstein Twin X-Stern, jest to cecha konstrukcyjna obejmująca ostrzejsze linie kadłuba i eliminująca płytę pawęży, zwiększa funkcjonalność, dzięki pozytywnemu wpływowi na utrzymanie położenia statku, reakcję fal, komfort i bezpieczeństwo w trudnych warunkach poprzez zmniejszenie sił uderzenia fal, wilgotności pokładu i rozprysku.

Statek (dł. 89.6m; szer. 19,2m) będzie zoptymalizowany pod kątem sprawnego i wydajnego wykonywania pracy techników i przemieszczania ładunku na pokładzie, celem zminimalizowania ręcznego przenoszenie ładunku, narzędzi i części zamiennych.

Ulstein Verft to nasz stały klient. Współpraca z nim jest bardzo owocna, co widać po liczbie zrealizowanych projektów (współpraca rozpoczęła się w 2013 r. od projektu NB301, zrealizowano dla niego już 14 projektów, teraz powstaje projekt numer 15 i 16.). Ulstein ma patent na nieszablonowy kształt dziobu i rufy, z którym jesteśmy już dobrze zaznajomieni. Od lat pracujemy zgodnie z ich standardami. Budowę kadłubów realizujemy na bieżąco w trakcie tworzenia i cotygodniowego spływu dokumentacji. Wypracowaliśmy do siebie wzajemne zaufanie, które pozwala nam przystąpić do prefabrykacji kolejnych jednostek - informuje stocznia Crist SA.

rel (Crist SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4713 4.5617
EUR 4.6419 4.7357
CHF 4.715 4.8102
GBP 5.4019 5.5111

Newsletter