Stocznie, Statki

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych ogłosiła 16 czerwca, że skorzystała z opcji na budowę trzeciej fregaty typu 'Constellation', USS Chesapeake (FFG-64), w stoczni Fincantieri Marinette Marine (FMM) - amerykańskiej spółce zależnej kontrolowanego przez państwo włoskiego koncernu Fincantieri. Wartość realizacji opcji (prawomocnego kontraktu, w który przeszła opcja) wynosi około 536 milionów dolarów.

Informacja ta jest następstwem zakończonego w ubiegłym miesiącu pomyślnego przeglądu projektu pierwszej w swojej klasie fregaty - USS Constellation (FFG-62), której budowa zostanie wkrótce rozpoczęta.

Realizacja programu 'Constellation' została zlecona FMM w kwietniu 2020 roku, w ramach kontraktu na pierwszą fregatę z serii i dziewięć okrętów opcjonalnych. W zeszłym roku US Navy "zrelizowała" pierwszą opcję dając FMM możliwość budowy drugiego okrętu – FFG-63, który ma otrzymać imię USS Congress.

Kontrakt, obejmujący wsparcie dostępności (gotowości) po dostawie i szkolenie załogi, ma łączną wartość 5,5 mld dolarów (przy założeniu, że wszystkie opcje zostaną zamienione w kontrakty na faktyczną budowę i dostawę okrętów). W ramach tego samego programu Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych planuje zbudować 10 dodatkowych okrętów, w sumie 20 jednostek.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie firmy - Fincantieri odniosło sukces w tak prestiżowym przetargu, wyróżniając się spośród kilku największych stoczni amerykańskich, dzięki projektowi uznanemu za najbardziej innowacyjny i nowatorski. Propozycja Grupy oparta jest na platformie fregat FREMM (poniżej, na planszy, pokazano różnice między projektami FREMM i 'Constellation'), uznawanej na całym świecie za najbardziej zaawansowaną technicznie i stanowiącej podstawę programu 10 jednostek dla włoskiej marynarki wojennej, który Fincantieri właśnie kończy.

Ponadto, kosztem ok. 300 mln USD, prawie zakończono modernizację stoczni Fincantieri w USA, która umożliwi amerykańskiej spółce zależnej włoskiego koncernu budowę dwóch fregat rocznie. W nowej hali "Building 34" będą mogły być budowane i wyposażane, w kontrolowanej atmosferze, burta w burtę, dwa okręty o długości nieco ponad 150 m.

FMM jest wiodącą stocznią Fincantieri Marine Group (FMG), która kontroluje także dwie inne stocznie również zlokalizowane w regionie Wielkich Jezior (w stanie Wisconsin) - Fincantieri Bay Shipbuilding i Fincantieri Ace Marine. Firma obsługuje w USA zarówno klientów komercyjnych, jak i rządowych.

FMM jest zaangażowana w program Littoral Combat Ships dla Marynarki Wojennej USA oraz program Multi-Mission Surface Combatants (MMSC) dla Królestwa Arabii Saudyjskiej w ramach amerykańskiego planu Foreign Military Sales.

Grupa Fincantieri, szczycąca się 234-letnią tradycją i poad 7000 zbudowanych dotąd jednostek, to jeden z największych w świecie i najbardziej wszechstronnych budowniczych statków i okrętów, znany m.in. z wiodącej pozycji na rynku budowy wycieczkowców. Zatrudnia ponad 20 000 specjalistów okrętownictwa w 18 stoczniach na czterech kontynentach.

rel (FMM)

Fregata klasy "Constellation" - wizualizacja
Fregata klasy "Constellation" - porównanie z projektem FREMM
Fregata klasy Fregata klasy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter