Stocznie, Statki

Jak już przekazywaliśmy 9 marca - Unia Europejska przyjęła szereg sankcji wymierzonych w Białoruś i Rosję, które obejmują m.in. zakaz eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji, a także dalsze sankcje w odniesieniu do wywozu towarów związanych z żeglugą morską do Rosji.

W nawiązaniu do wcześniej opublikowanej informacji przedstawiamy Decyzję Rady Unii Europejskiej Nr 2022/395 opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 9.03.2022 r. rozszerzającą sankcje nałożone na Rosję w wyniku jej agresji na Ukrainę.

Decyzja ta jest rozszerzeniem - zmianą wprowadzoną do wcześniejszej decyzji 2014/512/WPZiB dotyczącej środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

W obszarze zainteresowania przemysłu okrętowego znalazł się szczególnie artykuł 4h tej decyzji, które weszła w życie wczoraj (11.03.2022).

Stanowi on, iż zakazuje się sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu, bezpośrednio lub pośrednio, towarów i technologii żeglugi morskiej, niezależnie od tego, czy pochodzą one z Unii, na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, do wykorzystania w Rosji lub w celu umieszczenia na pokładzie statku pod banderą rosyjską.
Zakaz obejmuje również świadczenie pomocy technicznej, usług pośrednictwa lub innych usług związanych z towarami i technologią, o których mowa powyżej oraz związanych z dostarczaniem, wytwarzaniem, utrzymaniem i użytkowaniem tych towarów i tej technologii, bezpośrednio lub pośrednio na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji lub do wykorzystania w Rosji. Zakaz dotyczy także m.in. finansowania lub udzielania pomocy finansowej związanej z wyżej wymienionymi towarami, technologią i usługami i pośrednictwem.

Wprowadzone ograniczenia nie mają jednak zastosowania do sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu towarów i technologii do użytku niewojskowego oraz dla niewojskowych użytkowników końcowych, z przeznaczeniem do celów humanitarnych, stanów zagrożenia zdrowia, pilnego zapobiegania zdarzeniom, które mogą mieć poważny i znaczący wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi lub na środowisko, lub pilnego łagodzenia skutków takich zdarzeń lub w odpowiedzi na klęski żywiołowe.
4. Istnieje jednak warunek, że odstępstwa, w tym kontekście, od zakazów zezwolenia może udzielić właściwy organ po ustaleniu, że takie towary lub technologie lub związana z nimi pomoc techniczna lub finansowa służą bezpieczeństwu morskiemu.

Lista rodzajów produktów objętych zakazem będzie określona wkrótce, zgodnie z zapowiedzią z decyzji, która mówi: "Unia podejmuje środki niezbędne do określenia stosownych produktów, które mają być objęte niniejszym artykułem."

Pełną treść decyzji zamieszczamy poniżej.

PBS, rel (Rada Europejska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter