Stocznie, Statki

W chińskiej stoczni Chengxi Shipyard Co. Ltd 17 grudnia br. miało miejsce wodowanie trzeciej z serii czterech jednostek budowanych dla Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego - Chipolbrok (o symbolu budowy CX0698), który będzie nosił imię Pilecki.

Piewsze dwa statki z tej serii to Tai Xing (już w eksploatacji) i Herbert (po wodowaniu, w trakcie końcowych prac wyposażeniowych i wykończeniowych).

Operacja wodowania statku Pilecki odbyła się z udziałem przedstawicieli armatora i stoczni oraz dwóch towarzystw klasyfikacyjnych DnV i PRS, które wspólnie nadzorują budowę statku. PRS reprezentował kierownik Placówki PRS Szanghaj, Paweł Dworzycki oraz inspektor Placówki JinSheng Chen biorący bezpośredni udział w nadzorze nad budową.

PortalMorski.pl jako pierwszy w mediach ujawnił wybraną dla tego statku nazwę, upamiętniającą naszego bohatera z czasu II wojny światowej.

Pilecki to jednostka multi-purpose heavy-lift (MPP-HL) o nośności 62 tys. ton, która będzie mogła przewozić, poza ładunkami masowymi i drobnicą, także ładunki nietypowe, ciężkie i wielkogabarytowe, wymagające indywidualnego zaplanowania do transportu. Nadzór nad budową ze strony Polskiego Rejestru Statków prowadzą inspektorzy Placówki PRS w Szanghaju we współpracy z pracownikami Centrali w Gdańsku.
Wodowanie, czyli wprowadzenie statku na wodę, kończy kolejny etap budowy jednostki. Teraz pozostaje jej wykończenie i odpowiednie wyposażenie. Oddanie statku Chipolbrokowi przewidziane jest w połowie lutego przyszłego roku.

rel (PRS); PBS 

Fot.: PRS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter