Stocznie, Statki

Niedawno remont klasowy przeszedł w Szczecinie prom Cracovia należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej SA. Baltivia remontowana była na Litwie.

Cracovia przybyła do Stoczni Pomerania 15 stycznia br. Remont przeprowadziła Net Marine Group, właściciel Stoczni Pomerania.

Stocznia ta (bez własnego doku) znajduje się - można powiedzieć - w jednym z najdalszych, najgłębszych zakątków portu Szczecin (działa na terenie dawnej stoczni Parnica).

W przeszłości zdarzała się tam oczywiście obsługa statków nawet większych od promu Cracovia (np. PŻM-owskich "trzydziestek kombatanckich"), ale - zwłaszcza w ostatnich latach - obsługa większych statków nie zdarza się tam zbyt często.

Oto materiał video pokazujący podejście promu Cracovia do stoczni Pomerania.

Remonty klasowe statków to m.in. okazja na coroczne przeglądy i serwis sprzętu służącego zapewnieniu bezpieczeństwa załogi i pasażerów, czyli tzw. środków ratunkowych (łodzi i tratew ratunkowych oraz np. systemów ewakuacji).

Net Marine Group przeprowadziła obsługę serwisową środków ratunkowych, a załoga promu Cracovia, uczestniczenia w próbnym uruchomieniu systemu ewakuacyjnego MES (marine evacuation system) renomowanego producenta Viking A/S.

W materiale video poniżej pokazano, jak wyglądał tzw. deployment (użycie, uruchomienie) systemu MES.

Po zakończonym w planowanym terminie remoncie klasowym, mf Cracovia powróciła na swoją trasę Świnoujście-Ystad 31 stycznia.

Inny prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (Polferries), Baltivia, przeszedł niedawno (w dniach 30.12.2020 - 11.01.2021) remont w stoczni grupy BLRT na Litwie.

Wcześniej Baltivia długo cumowała w Gdyni (od 23 lipca do 28 listopada), co zapewne oznaczało wyłączenie z eksploatacji związane pandemią.

Równolegle z Baltivią w stoczni BLRT w Kłajpedzie dokowane były promy konkurenta polskich operatorów promowych na liniach ze Świnoujścia do południowej Szwecji - niemieckiego TT-Line - Marco Polo i Robin Hood (zatrudnione jednak na innych liniach, nie tej "polskiej"; patrz zdjęcia poniżej).

Z kolei prom Wawel przebywa obecnie (od 2 lutego) na remoncie w Gdańskiej Stoczni Remontowej.

rel (Net Marine Group); PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: kadr z mat. video GF Kadr / Net Marine Group; BLRT Group

Baltivia z PŻB i promy TT-Line w stoczni BLRT w Kłajpedzie
Baltivia z PŻB i promy TT-Line w stoczni BLRT w Kłajpedzie
Baltivia z PŻB i promy TT-Line w stoczni BLRT w KłajpedzieBaltivia z PŻB i promy TT-Line w stoczni BLRT w Kłajpedzie
+10 Promy
A pomyśleć że w2012 roku PO chcialo sprzedać PŻB za 37 mln.zł.,mimo iż nie wiele wcześniej PZB zakupił prom, w ktorego remont wladowali 30 mln.zł.( a lrzecież mieli ich kilka) W tej chwili z braku infrastruktury drogowej w Polsce wiekszośc j tranzytu Skandynawia- Południe europy przejeły Niemcy.Jak tylko dokonczymy budowe autostrady A1 nie mowiąc o o Via Karpatia.Wtedy przewożnik promowy bedzie kurą znoszącą złote jaja.Czy cheć sprzedaży byla przypadkowa?.
08 luty 2021 : 18:11 Krzysztof muszka | Zgłoś
0 Aha
30 mln.... tylko dlatego, że niektóre jednostki dostawały procent od kwoty, a więc im większa kwota tym lepiej.

PZB nigdy nie będzie zarabiało kasy dla państwa/swojego właściciela, tam każdy zarabia a podatnik dokłada.
08 luty 2021 : 20:50 Aha | Zgłoś
+6 Zarządzanie
A dlaczego Zarząd PŻB nie domaga się od Stoczni Gryfia wywiązania się z umowy na budowę promów. Umowa nie została przecież rozwiązana. Albo budują albo rozwiązuje się umowę i płacą odszkodowanie. Dlaczego Zarząd PŻB nie dba o interes własnej firmy. Bardziej dba o interes PIS-u. I tu można podsumować całe Zarządzanie państwowymi firmami. PŻB trzeba będzie zamknąć jak nie wymieni nowego promu, a teraz jest dobry okres żeby go na naprawdę korzystnych warunkach zamówić na dalekim wschodzie. Gryfia w tym wieku na pewno go nie skończy. W Polsce nie ma to sensu bo niestety "inżynierowie finansowi" z tzw. "biur konstrukcyjnych" w Szczecinie i Gdańsku pokazali klasę czyli projektu nie ma, ale 12 mln od Skarbu Państwa (podatników) też nie ma :-) .
10 luty 2021 : 08:27 Postobserwator | Zgłoś
0 Projekt
Projekt jest tylko, ze wykonany zostal w ramach projektu koncepcyjnego, i kilkoma rysunkami PT - zgdonie z tym co zlecil zamawiajacy! Zamawiajacy, nie zglosil budowy w klasie, nie zlecil dokonczenka projektu technicznego ani dokumentacji dokumentacji roboczej. Tzw inzynierow finansowych doszukuj sie racze w zarzadach wspanjalych parmnstwowych spolkach i w partyjnym ministerstwie. Rzygac sie chce.
05 marzec 2021 : 07:25 Majran | Zgłoś
0 Sprzedać za funt kłaków
A tak naprawdę to obydwie firmy to powinno się sprzedać nawet za funt kłaków jak głupi się znajdzie. Za to co się do nich dokłada to byłoby z 5 armatorów. To wożenie tych towarów to taka przykrywka, zasłona, ściema do wyłudzania pieniędzy i bogacenia się cwaniaków - opłacanych przez nich Ezbeków z całymi klanami. W 2024 roku na samej żywności, pietruszkach, marchewkach wyprowadziło 3 gnoji CBA z zarzutem 8 milionów. Sąd dał im po 2 miliony kaucji za zwolnienie z aresztu i many, zarabiający 3 koła / mc, pyk i przelał na drugi dzień. :-) :-) :-) . Takie cuda tylko w termosie :-) :-) :-) . A to tylko czubek góry lpdowej. Patologia podpierająca się ideologia państwowego, narodowego armatora. Folwark zwierzęcy :-) .
10 luty 2021 : 08:42 Postobserwator | Zgłoś
-4 Poprawka
W 2014 to było a nie 2024 :-).
10 luty 2021 : 10:12 Postobserwator | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6156 4.7088
CHF 4.6771 4.7715
GBP 5.3356 5.4434

Newsletter