Stocznie, Statki

Do Europy zmierza Starnes, pierwszy z dwóch statków zbudowanych dla joint venture CSL-Hartmann w chińskiej stoczni Chengxi. Został on przekazany kanadyjsko-niemieckiej spółce armatorów 10 sierpnia 2020 roku. Nowe statki będą zatrudnione w długookresowym czarterze Mibau Stema Group.

Samowyładowczy statek o nośności 40 000 ton pomyślnie przeszedł wszystkie próby na uwięzi i morskie, osiągając prędkość 14 węzłów, a w połowie sierpnia wypłynął w podróż przez Kanał Sueski do Hamburga.

Dzięki urządzeniom do rozładunku ciągłego, statek może dokonywać wyładunku z prędkością 5500 ton na godzinę i wyposażony jest w wysięgnik (z taśmociągiem) o długości 90,5 m, czyli jeden z najdłuższych jakie kiedykolwiek dotąd zbudowano dla statku samowyładowczego.
System samowyładowczy może obsługiwać bryły ładunku o średnicy do 300 mm oraz materiały sypkie o gęstości nasypowej w zakresie 1,2-3,5 t/m³.

Starnes jest wyposażony w przyczyniające się do oszczędności energii "lotki" na piaście śruby napędowej (hub fins), płuczkę spalin i system oczyszczania wody balastowej zgodny z normami IMO i USCG.

Statek jest pierwszym z dwóch zbudowanych dla wspólnego przedsięwzięcia kanadyjskiego armatora CSL i niemieckiego rodzinnego przedsiębiorstwa żeglugowego Hartmann. Dołącza do floty sześciu innych samowyładowczych statków Hartmanna o łącznej ładowności 172 tys. ton, które transportują kruszywa na trasach w całej Europie. Dwa dodatkowe statki, z których pierwszy to Starnes, zwiększają zdolność przewozową floty o 80 tys. ton.
Nowy statek będzie przewoził kruszywa głównie między Norwegią, Niemcami i Zjednoczonym Królestwem.

Do rodziny Hartmann należy flota masowców samowyładowczych czarterowanych przez Mibau Stema Group. Jest to spółka Heidelberg Cement AG i samej rodziny Hartmanów, będąca jednym z wiodących dostawców kruszyw budowlanych w Europie.CSL Group z Montrealu jest największym w świecie armatorem i operatorem masowców samowyładowczych.

PBS / rel

Starnes - charakterystyka podstawowa:
długość całkowita - 189,98 m
długość między pionami - 186,59 m
szerokość konstrukcyjna - 29,00 m
wysokość boczna - 16,00 m
zanurzenie - 10,8 m
nośność - 40 742 t
tonaż pojemnościowa brutto - 26 756
tonaż pojemnościowy netto - 8027
silnik napędu głównego - 6G50ME-C

Masowiec samowyładowczy Starnes
Masowiec samowyładowczy Starnes
Masowiec samowyładowczy Starnes
Masowiec samowyładowczy Starnes
Masowiec samowyładowczy Starnes
Masowiec samowyładowczy Starnes
Masowiec samowyładowczy Starnes
Masowiec samowyładowczy StarnesMasowiec samowyładowczy StarnesMasowiec samowyładowczy StarnesMasowiec samowyładowczy StarnesMasowiec samowyładowczy StarnesMasowiec samowyładowczy StarnesMasowiec samowyładowczy Starnes

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter