Stocznie, Statki

Pierwsze złomowania statków w ramach przedsięwzięcia Zielona Stocznia w Polsce mają odbyć się w ciągu kilku miesięcy - poinformował w poniedziałek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W lipcu br. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" wraz z Krajową Izbą Gospodarczą zawiązały spółkę celową Zielona Stocznia w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest utworzenie nowoczesnego zakładu recyklingu statków, dzięki któremu istniejący potencjał stoczniowy będzie mógł być efektywnie wykorzystany.

"Jesteśmy już na samym końcu tworzenia tej jednostki" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Gróbarczyk. "To jest oczywiście element dodatkowy dla funkcjonowania stoczni. "Cały czas mówiliśmy o budowaniu tej drugiej nogi, która ustabilizuje jej (stoczni-PAP) funkcjonowanie. (...) Pierwsze złomowania odbędą się w granicach kilku miesięcy" - dodał minister. "To pierwszy taki projekt w Polsce i w tej części Europy, w związku z czym liczymy bardzo na wsparcie środkami przewidzianymi na innowacje" - powiedział z kolei Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak mówił, "w Polsce mamy kilka statków, które muszą zostać zlikwidowane w sposób legalny już w tej chwili". "Ponadto rynek europejski to jest około 120 statków rocznie. Mając moce, możemy takie usługi oferować, jeśli będzie wola również innych armatorów" - dodał Kawczyński.

Jak podał wcześniej resort żeglugi, projekt jest realizowany w dwóch etapach. Jako lokalizację dla pierwszego etapu inwestycji wskazano część terenów użytkowanych przez Morską Stocznię Remontową "Gryfia" w Szczecinie.

Resort poinformował też, że w drugim etapie realizacji projektu po 2022 r. przewiduje się rozszerzenie zakresu działalności na obiekty inne niż statki, np. platformy wiertnicze, wiatraki itp. Z informacji ministerstw wynika, że decyzje o uruchomieniu drugiego etapu będą uzależnione od osiągnięcia odpowiedniej rentowności przez spółkę celową.

autor: Kacper Reszczyński

" Czy "Zielona Stocznia" w Szczecinie ma sens? "

 
-9 Nie rozumie tego
Zamiast zająć się odbudową stoczni produkcyjnych to wysiłek rządu marnowany jest w kierunku stoczni złomowych , gdzie taką działalnością zajmują się państwa trzeciego świata min- Pakistan Bangladesz .
23 wrzesień 2019 : 12:01 taka prawda | Zgłoś
-2 polska- smietnik europy
komentarz jest zbedny!!
23 wrzesień 2019 : 12:56 portowy | Zgłoś
-2 Recycling
Jak zwykle shit ubrany w gladkie slowka pislamu. Taka stocznia oznacza ze tony azbestu wyladuja na polskich gminnych smietnikach.
23 wrzesień 2019 : 13:03 ZDZICHO | Zgłoś
-6 Siła słowa
w tym jesteśmy dobrzy

naszym celem: - "zielone" złomowisko Europy...

następne będzie "narodowe i zielone " składowisko odpadów toksycznych ...

później "innowacyjny" skład materiałów radioaktywnych

....
23 wrzesień 2019 : 14:25 robertpk | Zgłoś
-7 Prawda
Poćwiczą na słynnej stępce.
23 wrzesień 2019 : 14:30 AA | Zgłoś
-14 stocznie
zwykle nieudacznictwo i dziadostwo i jeszcze pracownicy z bangladeszu taki to sposob odbudowy przemyslu
23 wrzesień 2019 : 15:23 Grzegorz Gawronski | Zgłoś
-16 Druga noga
Czy ta proteza nie będzie początkiem kłopotów? Nie ulega wątpliwości,ze ten sposób działania jest chęcią
tuszowania rzeczywistych problemów. Kilkaset metrów od Wałów Chrobrego ma powstać "pudrowany" śmietnik.
Może nie jest zbyt pózno aby jeszcze raz się zastanowić. Nie wszystko złoto co się świeci.
23 wrzesień 2019 : 17:51 Mieczyslaw | Zgłoś
-14 Jimpa
Może któryś złom
uda się przerobić na prom
23 wrzesień 2019 : 18:07 jimi | Zgłoś
+5 Nic z tego nie będzie
Koleś o wiarygodności cygana sprzedającego oryginalne perfumy na parkingu opowiada kolejne bajki o zielonej stoczni. Oczywiście budowa złomowiska to najmniej innowacyjny forma przemysłu. Wystarczy plac, kilku pijaczków co ogarniają palnik i heja mamy stocznię złomową. Nikt nie będzie się przejmował środowiskiem, tonami szkodliwych produktów ropopochodnych, plastików i innego syfu. To się wywiezie na wysypisko i po sprawie. Słyszałem dzisiaj wypowiedź bezradnej Jacyny-Witt że w Szczecinie potrzeba przemysłu. Rzeczywiście stocznia złomowa to taki must have gospodarki Szczecina. Z tym wjedziemy na salony czwartej rewolucji przemysłowej, urwa jego mać...
23 wrzesień 2019 : 19:57 Lamus | Zgłoś
-7 Zielono
I tak oto Gryfia ostatecznie poszła na złom.
23 wrzesień 2019 : 21:00 Łom | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter