Stocznie, Statki

W piątek, 26 lipca w stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding SA odbyło się wodowanie statku wielozadaniowego Zodiak II o numerze budowy B 618/1. To pierwsza z dwóch bliźniaczych jednostek dla Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie. Ta zwodowana dzisiaj, będzie eksploatowana przez administrację morską w Gdyni.

W uroczystości wzięli udział m.in. Wiesław Piotrzkowski - dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Zenon Kozłowski – zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie, Marcin Ryngwelski – prezes Remontowa Shipbuilding SA oraz pozostali przedstawiciele kierownictwa stoczni, reprezentanci towarzystwa klasyfikacyjnego PRS SA, które sprawuje nadzór nad budową jednostki, oraz pracownicy stoczni i firm współpracujących przy budowie statków.

Kontrakt na budowę dwóch wielozadaniowych jednostek pływających dla Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie podpisano 5 marca 2018 roku w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie. Pierwsza z nich, którą dziś zwodowano, przeznaczona jest do realizacji zadań statutowych Urzędu Morskiego w Gdyni. 20 sierpnia 2018 roku odbyła się uroczystość palenia blach tej jednostki, a już po dwóch miesiącach, 29 października 2018 roku położono stępkę pod budowę statku, która zwieńczyła etap prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczęła fazę montażu poszczególnych elementów jednostki w całość.

Obie jednostki, o długości 60 m, szerokości prawie 13 m i zanurzeniu 3,5, będą osiągać prędkość 13 węzłów. Wyposażone będą w spalinowo-elektryczny system napędu pozwalający na elastyczne wykorzystanie mocy przy wypełnianiu różnorodnych funkcji. Przeznaczone są m.in. do transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, wykonywania pomiarów hydrograficznych, prac holowniczych, zwalczania rozlewów olejowych i łamania lodów na akwenach. Dodatkowo będą mogły służyć jako jednostki wspierające inne służby w ratownictwie morskim i gaszeniu pożarów.

- Nasza stocznia od lat współpracuje z dwoma urzędami morskimi, to my w 1982 roku zbudowaliśmy Zodiaka i Planetę, które są użytkowane do dnia dzisiejszego, co przyjmujemy jako dowód niezawodności zbudowanych przez nas statków – powiedział Marcin Ryngwelski, prezes zarządu Remontowa Shipbuilding SA.

- Chciałbym podziękować stoczni Remontowa Shipbuilding SA za naprawdę dobrą współpracę i realizację zamówienia zgodnie z harmonogramem – mówił Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie. – W przyszłym roku administracja morska obchodzi swoje stulecie, wtedy też planujemy uroczyste podniesienie bandery na drugiej jednostce. Stąd nie po próżnicy pierwszy statek otrzyma Urząd Morski w Gdyni – prekursor administracji morskiej – dodał Kozłowski.

- Dla armatora, którym będzie Urząd Morski w Gdyni ta chwila jest szczególna – mówił Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. – W związku z oczekiwaniami i pogłębianiem torów podejściowych, wzrostem przeładunków w portach, musimy sprostać wyzwaniom XXI wieku i wydaje się, że to robimy. Stocznia Remontowa Shipbuilding SA daje nam gwarancję jakości i gwarancję tego, że będzie w sposób profesjonalny wybudowana i za to wszystkim dziękuję – podsumował dyrektor Piotrzkowski.

Statki budowane są według projektu opracowanego przez należące do Remontowa Holding SA, biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting. Zgodnie z harmonogramem, kolejne etapy prac po zwodowaniu kadłuba z pochylni, to m.in. montaż elementów nadbudówki, układanie kabli oraz wyposażanie pomieszczeń. Próby jednostki „na uwięzi” zaplanowano na koniec tego roku, natomiast próby morskie na początek przyszłego. Wodowanie z pochylni kadłuba drugiej jednostki nastąpi w październiku.

Warto dodać, że w tym roku to już szóste wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding SA, a 1021 w historii stoczni. 

AL, rel (Remontowa Shipbuilding SA)

Fot.: Piotr B. Stareńczak, Ireneusz Gradkowski / PORTALMORSKI.PL

+21 wrescie po wielu latach
zbudowano statek w polskiej stoczni i dla polskiego armatora , który będzie po Polska Banderą
26 lipiec 2019 : 15:52 taka prawda | Zgłoś
+5 Wodowanie
Racja. I do tego jeszcze zaprojektowany w Polsce. Super, że Stocznia Północna wrocila do budowy takich statków wielozadaniowych. Ostatnio podobne ale trochę większe zbudowala chyba z 10 lat temu dla Trinity House.
28 lipiec 2019 : 20:39 Maxym | Zgłoś
+9 Zwodowano dla UM Gdynia.....
Congrats !

Stan
26 lipiec 2019 : 20:50 stan | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter