Stocznie, Statki

Postępują prace przy budowie dwóch lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W czerwcu odbyły się w Hamburgu kolejne próby na basenie lodowym. Wnioski z prób znane będą na początku lipca.

Pod koniec grudnia w Hamburgu na basenie lodowym The Hamburg Ship Model Basin (Hamburgische Schiffbau-Versuchsanstalt GmbH) w ramach etapu projektowania lodołamaczy w związku z projektem „Kontynuacja budowy lodołamaczy dla RZGW Szczecin” współfinansowanym ze środków Funduszu Spójności, odbyły się badania modelowe lodołamacza liniowego. Próby na basenie lodowym poprzedzone zostały badaniami przeprowadzonymi przez Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie powtórzył prace na basenie lodowym w celu sprawdzenia postępów prac. Pozwalają one na stwierdzenie, czy prace idą w dobrym kierunku, a parametry jednostki przyjęte podczas projektowania będą sprawdzać się w działaniu jednostki na wodzie.

Czytaj także: Lodołamacze dla Szczecina po próbach w lodowym basenie modelowym [VIDEO]

- Po powtórnych badaniach modelowych, które odbyły się w Hamburgu na początku czerwca, wstępny raport wskazuje na poprawę dzielności lodołamacza odnośnie wcześniejszych linii zaprojektowanego kadłuba. Ze strony zamawiającego oraz Inżyniera Kontraktu jest rekomendacja do kontynuacji etapu projektowania. Raport oficjalny dotyczący dotychczasowych prac zostanie zaprezentowany w lipcu – mówi Stefan Iwicki, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

– Budowa dwóch lodołamaczy dla RZGW w Szczecinie to jedno z najważniejszych realizowanych obecnie zadań. Najstarsze jednostki pływające w naszej flocie liczą sobie już powyżej pięćdziesięciu lat, zasłużyły więc na emeryturę. Nowe lodołamacze będą wyposażone we wszelkie udogodnienia zasadniczo wpływające na jakość akcji lodołamania i standard prowadzonych działań. RZGW w Szczecinie co roku przystępuje do polsko-niemieckiej akcji mającej na celu zabezpieczenie przeciwpowodziowe województwa zachodniopomorskiego przed skutkami ujemnych temperatur. Dotychczasowe działania możemy uznać za bardzo skuteczne, bo w regionie od kilku dekad nie wystąpiło zjawisko powodzi zatorowej – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Badania modelowe, które odbyły się w Niemczech, są bardzo istotnym procesem w tworzeniu jednostek. Podczas hamburskich badań wykonano następujące testy: wyłamywanie rynny lodowej – holowanie kadłuba, wyłamywanie rynny lodowej wraz ze skrętem przy użyciu napędu, poruszanie się w pokruszonym lodzie wraz ze skrętem w stałą pokrywę lodową oraz praca w zatorze lodowym. Wartość kontraktu na budowę dwóch lodołamaczy to 30,25 mln zł. Ich zakup współfinansowany jest z unijnych środków Funduszu Spójności w ramach zadania „Kontynuacja budowy lodołamaczy dla RZGW Szczecin”.

Inwestycję realizuje stocznia Remontowa Shipbuilding SA z Gdańska.

rel (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie)

+2 Kto to???
Czy to ten sam Marek , były radny??? Ale chłop jest mądry, niedawno był na innym stołku.
01 lipiec 2019 : 07:20 Henryk D. K-1 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter