Stocznie, Statki

Tytuł norweskiego "Statku Roku" przyznawany przez redakcję branżowej publikacji "Skipsrevyen", otrzymał tym razem prom pasażersko-samochodowy z napędem elektrycznym Color Hybrid zbudowany, w podwykonawstwie dla stoczni norweskiej, częściowo w Polsce. 

Wyróżnienie wręczone zostało podczas rozpoczętych dzisiaj pod Oslo targów Nor-Shipping przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Sveinung Rotevatn. Laureatom towarzyszył następca tronu Norwegii książę Haakon.

Poniżej video-relacja własna Portalu Morskiego z wydarzenia:

Statek przekazany zostanie, po zakończeniu prac wyposażeniowych i prób morskich przeprowadzonych w Norwegii, przez stocznię Ulstein. Jako częściowo wyposażony zbudowany został w Gdyni, przez stocznię Crist SA.

- Color Hybrid otwiera nową erę w segmencie promów pasażersko-samochodowych dzięki rozwiązaniom technicznym, które postępują daleko na drodze zielonej zmiany", powiedział szef jury i redaktor naczelny "Skipsrevyen", Gustav-Erik Blaalid.

Color Hybrid może przewozić 2000 pasażerów i 500 samochodów i jest największym w świecie promem z napędem hybrydowym.

- Norwegia już pokazała światu, jak stworzyć rewolucję samochodów elektrycznych, mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Sveinung Rotevatn. Teraz zamierzamy przenieść "zieloną zmianę" na morze. Mamy dumną tradycję jako naród morski i skupiając się na zielonej żegludze, zapewnimy sobie pozycję lidera w społeczeństwie niskoemisyjnym.

"Color Hybrid wyposażony jest w duży pakiet akumulatorów, który umożliwia bezemisyjne manewrowanie na przejściu przez fiord i wejście do oraz wyjście z portu Sandefjord. Było to jednym z wymogów, jakie zgłosiła gmina Sandefjord, gdy zaproszono interesariuszy do ubiegania się o licencję na tę przeprawę promową" - mówi z dumą burmistrz Sandefjord, Bjørn Ole Gleditsch.

"Przede wszystkim chcemy podziękować za przyznanie "tytułu statku roku" naszej jednostce", powiedział dyrektor generalny Color Line Trond Kleivdal.
Color Line opiera swoje inwestycje na wspieraniu wysiłków władz i społeczności międzynarodowej na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Przedsiębiorstwo żeglugowe rozpoczęło m.in. budowę lądowych przyłączy energii elektrycznej dla statków w norweskich portach, do których zawijają jego statki. Od maja br. również Kilonia uruchomiła zasilanie promów z lądu, z którego mogą korzystać promy Color Line.

"Budowa największego na świecie hybrydowego statku typu plug-in jest zgodna z ambicjami firmy dotyczącymi dalszego rozwoju zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w norweskiej żegludze", mówi Kleivdal.
"Oprócz pozytywnego wpływu na klimat i środowisko, wielką zaletą jest transfer wiedzy w ramach projektu. Ponad 70 % dostawców wyposażenia na ten statek pochodzi z norweskiego klastra morskiego", podkreśla dyrektor generalny Trond Kleivdal.

Color Hybrid obniży emisję NOx na obszarach miejskich do zera, a emisje CO₂ zmniejszą się o 33%, w porównaniu z konwencjonalnym promem pasażersko-samochodowym podobnej wielkości. Zmniejszenie zużycia paliw kopalnych wyniesie ponad 20 %.

"Ulstein zawsze kładł duży nacisk na nowe myślenie i rzucanie wyzwania istniejącemu" - mówi Gunvor Ulstein, dyrektor generalny Ulstein Group. Color Hybrid to, dzięki swoim ekologicznym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniom, bardzo ważny projekt zarówno dla nas, jak i dla całego klastra morskiego. Chcielibyśmy podziękować firmie Color Line za dobrą i konstruktywną współpracę przez cały okres budowy i czekamy na przekazanie przyszłościowego statku Color Hybrid armatorowi, powiedziała Ulstein.

"Fosen zaprojektował statek zgodnie z przyszłościowymi wymogami", twierdzą zgodnie generalny projektant Per Edvin Tande i dyrektor generalny Anders Straumsheim z Fosen Yard. "Statek został zaprojektowany tak, aby spełniać wymagania środowiskowe gminy Sandefjord i zgodnie z dążeniami Color Line do optymalizacji zużycia energii. Na pokładzie znajdują się akumulatory produkowane przez firmę Siemens w Trondheim oraz przekładnie, stery strumieniowe i układy napędowe firmy Brunvoll z Volda. Statek zyskał już duże zainteresowanie na świecie" - twierdzą obaj.

Głównymi aktorami uhonorowanymi nagrodą "Statek Roku" są uczestnicy rynku reprezentujący najlepsze, co ma do zaoferowania branża morska w Norwegii. Są to Fosen Yard AS z doświadczeniem w projektowaniu promów pasażersko-samochodowych, Ulstein Verft AS, która od pokoleń buduje wysokiej jakości statki, oraz Color Line, która przewoziła miliony pasażerów, samochodów i ładunków między sąsiadującymi krajami i wewnątrz Norwegii.

Ponadto gmina Sandefjord jest dumna z ustanowienia jasnych wymogów środowiskowych, które tworzą innowacje w sektorze morskim i zmniejszają emisje przyczyniające się do zmiany klimatu.

Pozostałymi statkami nominowanymi w tym roku do tytułu przyznanego ostatecznie promowi Color Hybrid były: Ronja Storm - zaprojektowany w Norwegii i zbudowany w Turcji największy w świecie statek do przewozu żywych ryb oraz Roald Amundsen z norweskiej stoczni Kleven - ekspedycyjny statek wycieczkowy z hybrydowym napędem elektrycznym, przystosowany do żeglugi w rejonach polarnych. Ten ostatni zbudowany jest z skecji i bloków dostarczonych przez gdańską firmę Montex.

PBS, rel (Skipsrevyen)

Poniżej: model promu Color Hybrid na targach Nor-Shipping.

+3 Color Hybrid
Czuję się w obowiązku przypomnieć, że duzą część jednostki (pokłady pasażerskie), zbudowano w Kłajpedzie.
Moduły przetransportowano do Gdyni na barkach.
Gratulacje dla Armatora.
04 czerwiec 2019 : 12:42 Mieczyslaw | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter