Stocznie, Statki

W dniu 21 maja 2019 odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody Honorowej Krajowej Izby Gospodarki Morskiej „Bursztynowa Kaczka” oraz Wyróżnień Honorowych „Bursztynowe Jajko” i „Bursztynowy Ster”.

Kapituła, której przewodniczył Przewodniczący Rady KIGM Adam Meller, przyznała Nagrodę Honorową „Bursztynowa Kaczka 2019” firmie Loconi Intermodal SA za obsłużenie w 2018 r. rekordowej liczby kontenerów w transporcie intermodalnym w Polsce wyłącznie na połączeniach z i do polskich portów – 184 tys. TEU.

Przyznano też trzy Wyróżnienia Honorowe „Bursztynowe Jajko 2019”, m.in. Gdańskiej Stoczni Remontowa SA za unikatową przebudowę promu pasażersko-samochodowego Spirit of British Columbia dla British Columbia Ferry Services, największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej.

Stocznia przebudowała na promie system napędowy. Dzięki temu obecnie siłownia statku jest dwupaliwowa, przystosowana do zasilania zarówno niskosiarkowym olejem napędowym, jak i gazem ziemnym (składowanym jako LNG) jako głównym paliwem. Po przebudowie zmniejszy się emisja CO₂ o 12 500 ton rocznie, co odpowiada usunięciu z drogi około 2500 pojazdów rocznie. Analogicznej przebudowy dokonano także na drugim, "bliźniaczym" promie Spirit of Vancouver Island.

Czytaj więcej: Polska stocznia przebudowała kanadyjski prom na LNG. Armator śle gratulacje

To nie jedyne wyróżnienie związane z tym projektem. W marcu br. przyznano również nagrodę Shippax Retrofit Award. Wyróżnienia rozdano w obecności 500 uczestników wydarzenia Shippax Ferry Conference 2019, które od 12 do 14 marca br. odbywało się na promie Silja Serenade.

Ideą nagrody Shippax Award, przyznawanej od 1999 r. jest uhonorowanie projektów związanych z promami, jednostkami ro-ro oraz statkami pasażerskimi, w realizacji których zastosowano nowatorskie rozwiązania.

Z kolei w kwietniu br. stocznia otrzymała także nagrodę Innowacyjna Gospodarka Morska za przebudowę ww. promów.

Pozostałe dwa Wyróżnienia Honorowe „Bursztynowe Jajko” otrzymali:

ATC Cargo S.A. za skuteczną realizację strategii związanej z optymalizacją biznesu i umacnianiu pozycji na rynku usług spedycyjnych.

Stocznia Conrad SA za zbudowanie jachtu Viatoris, pierwszego w Polsce jachtu w kategorii „super jacht”.

Czytaj więcej: Stocznia Conrad zwodowała Viatoris - największy luksusowy superjacht budowany dotąd w Polsce [VIDEO]

Zobacz materiał Portalu Morskiego: Viatoris – luksus z Polski

Wyróżnienie Honorowe „Bursztynowy Ster 2019” Kapituła przyznała Michałowi Rzeszewiczowi – radcy prawnemu, w latach 2005-2019 Honorowemu Konsulowi Królestwa Norwegii w Gdyni, przez całe życie zawodowe związanemu z polską żeglugą morską, za niekwestionowany wkład w rozwój i popularyzację prawa morskiego, oraz zaangażowanie w działalność na rzecz morskiego sądownictwa arbitrażowego i instytucji morskiego samorządu gospodarczego.

rel (KIGM), AL

-2 Bursztynowe jajko
nagrodę wręczy min. Joachim B.
23 maj 2019 : 19:26 and | Zgłoś
-1 No nie!
Bursztynowe jajka za jeden z największych na świecie projektów przebudowy największych promów ro-pax w Kanadzie na LNG???? Albo za największy w pełni wyposażony superjacht zbudowany w Polsce???? Tylko???? A Kaczka za obsłużenie ładunków???? To chyba żarty! Kto te nagrody przyznaje???? To na pewno ludzie z branży?
24 maj 2019 : 12:04 Maca | Zgłoś
+3 Spokojnie kolego
Te kaczki i jajka przyznają ludzie z branży, ale portowo - logistycznej. O stoczniach i statkach mają pojęcie takie jak o bursztynie :-)
24 maj 2019 : 17:27 Jantarek | Zgłoś
+2 JANTAR
BURSZTYNU CI U NAS DOSTATEK!!
24 maj 2019 : 16:41 Stary kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter