Stocznie, Statki

Już w lipcu ruszy produkcja stoczniowa na rewitalizowanych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE) terenach Wyspy Ostrów w Gdańsku. PSSE i Balitc Operator (spółka z GK ARP S.A.) podpisały porozumienie w tej sprawie.

Spółka Baltic Operator została powołana przez ARP S.A. w maju 2018 roku jako podmiot odpowiedzialny za operacjonalizację działalności stoczniowej w ramach GK ARP S.A. Zadaniem Balitic Operator jest szerokie wsparcie aktywności stoczniowej i pokrewnej (wieże onshore i offshore, konstrukcje stalowe) w ścisłej współpracy ze Stocznią Gdańsk, GSG Towers oraz Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Celem Balic Operator jest zwiększenie możliwości produkcyjnych spółek, w szczególności w obszarze wielkogabarytowych konstrukcji stalowych i dużych jednostek pływających.

Porozumienie dotyczy warunków dzierżawy aktywów Pomorskiej Strefy i ich ewentualnego nabycia w przyszłości. Chodzi o dzierżawę płyty montażowej o powierzchni ok. 10 tys. m kw. oraz części nawy „C” Hali nr 33 o powierzchni ok. 3700 m kw. Stocznia Gdańsk zamierza prowadzić tam produkcję stoczniową oraz wież wiatrowych typu onshore i offshore. W związku z nowymi kontraktami spółka rozszerza produkcję i jej część przenosi na front Wyspy Ostrów na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Czytaj także: Aktywizacja terenów stoczniowych na Wyspie Ostrów wspólnym celem PSSE, ARP i Stoczni Gdańsk

- Stocznia Gdańsk i GSG Towers dzięki nowym kontraktom, stopniowo zwiększają potencjał produkcyjny. Naturalnym kierunkiem dalszego rozwoju jest skorzystanie z możliwości Wyspy Ostrów i terenów pomorskiej strefy, której jesteśmy udziałowcem. Podpisane porozumienie to realizacja złożonych w zeszłym roku deklaracji i potwierdzenie, że rewitalizacja przebiega zgodnie z planem. To dobra informacja dla kontrahentów Stoczni Gdańsk i GSG Towers – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

Stocznia Gdańsk i GSG Towers zapełniają portfel zamówień. W styczniu GSG Towers podpisała z norweską spółką Aker Solutions kontrakt na montaż wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. W ramach zawartej umowy GSG Towers przygotuje montaż, instalację wyposażenia i przeprowadzenie testów funkcjonalności wielkogabarytowych konstrukcji stalowych - templates. Kolejna umowa została zawarta z jednym z największych producentów turbin dla energetyki wiatrowej – Siemens Gamesa (zamówienie na dostawę 14 kompletnych, lądowych wież wiatrowych o wartości ponad 20 mln zł). W ostatnim czasie Stocznia Gdańsk podpisała również kontrakt z fińską spółką Konecranes, w ramach którego będzie produkować dźwigi przeznaczone na rynki Europy i Ameryki Północnej.

Przeprowadzone przez Pomorska Specjalną Strefę Ekonomiczną prace modernizacyjne Hali 33 umożliwią budowę w jej wnętrzu jednostek o długości do 90 metrów, szerokości do 16 metrów i bezpośrednie wodowanie ich z doku lub pontonu. W zrewitalizowanym budynku będzie można także produkować wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. Z kolei na budowanej obok płycie montażowej o nośności do 20 ton na metr kwadratowy będą mogły powstawać jednostki o długości do 150 metrów z możliwością wodowania przy Nabrzeżu Trawlerowym. Front Wyspy Ostrów to leżący niemal w centrum Gdańska, bezpośrednio graniczący z 550-metrowymi nabrzeżami Kaszubskim i Trawlerowym oraz Stocznią Gdańsk i dobrze skomunikowany obszar przemysłowy. Prowadzony przez Pomorską Strefę projekt rewitalizacji tych terenów ma na celu przystosowanie ich do prowadzenia nowoczesnej produkcji stoczniowej i pokrewnej w oparciu o najnowsze technologie przemysłowe. Modernizacja terenu ma stworzyć korzystne warunki także dla innych inwestorów. W wyremontowanej hali nr 26 działa już nowy inwestor, firma Ancora, produkująca nowoczesne mobilne stacje uzdatniania wody i zbiorniki od transportu skroplonego gazu. Jeśli będzie zapotrzebowanie, Strefa zbuduje drugą płytę montażową.

- Prowadzimy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi kolejnym fragmentem Wyspy, które chcemy im wynająć. Są już pierwsi zainteresowani. To świetna lokalizacja dla produkcji stalowej, z dostępem do wody i bocznic kolejowych, z kolejową przeprawą promową. Chcemy, aby cały teren Wyspy został zagospodarowany i stanowił centrum produkcji morskiej, offshore i stalowej, aby stał się organizmem kooperujących firm, udostępniania zasobów technologicznych – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Szczegółowe warunki i zasady dzierżawy terenów przez Baltic Operator zostaną określone w umowie dzierżawy, która ma być zawarta pod koniec maja. Ponadto Stocznia Gdańsk jest docelowo zainteresowana dzierżawą lub nabyciem od PSSE również pozostałych aktywów z przeznaczeniem na potrzeby działalności stoczniowej.

rel (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o.)

+15 Niezły bałagan się tam robi...
Proszę sobie sprawdzić oświadczenie p. Guzikiewicza na stronie solidarności Stoczni Gdańsk. Wzywa tam premiera by odwołał zarząd lub przysłał CBA! Uważa że to jest skandal. A ja uważam i uważałem od początku, że cała ta hucpa z tzw stocznią techniczną i zasypywaniem pieniędzmi publicznymi dziury bez dna - którą p. Guzikiewicz lansował to jest właśnie skandal. Myślę że zrobi się niezły smród z tej sprawy, zwłaszcza że wybory na horyzoncie... Ale tak kończą się układy ze związkowymi zadymiarzami zamoczonymi w grę na dwa fronty. To nie mogło się udać - nie z tymi ludźmi, którzy kilkanaście lat już pokazują swoją "skuteczność"... Czego się nie dotkną zamienia się w g... Żeby to jeszcze była ich prywatna inicjatywa - niestety pieniądze (ogromne) nie są ich a publiczne. Tfu!
22 marzec 2019 : 12:18 Mc. | Zgłoś
+3 Stocznia Gdansk
Parametry dla budowy jednostek adekwatne do wymogow przeplyniecia przez przekop mierzei,teraz pilnie trzeba robic zamowienia na flote ,aby za 2-4 lata juz cos moglo wplywac i wyplywac z ladunkiem (Port morski w Elblagu:) naturalnie!!
23 marzec 2019 : 19:11 Stary kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter