Stocznie, Statki

Połączenie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia oraz Stoczni Szczecińskiej na obecnym etapie nie jest planowane - powiedział w Sejmie wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz. Jak dodał, ew. potrzeby restrukturyzacyjne będą zweryfikowane po alokacji aktywów stoczniowych.

Skurkiewicz odpowiadał w piątek na pytania posłów PO Arkadiusza Marchewki i Norberta Obryckiego ws. połączenia obu zakładów. Marchewka powiedział, że ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej kilka dni temu poinformowało o planie połączenia Gryfii i Stoczni Szczecińskiej."Chcę jednoznacznie stwierdzić ws. połączenia Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. oraz Stoczni Szczecińskiej sp. z o.o., że na obecnym etapie nie jest planowane połączenie obu spółek" - powiedział Skurkiewicz. "Ewentualne potrzeby restrukturyzacyjne będą zweryfikowane dopiero po przeprowadzonej, aktualnie prowadzonej, alokacji aktywów stoczniowych" - dodał.

"Przypominam, że dziś te aktywa obu spółek są przekazywane z ministerstwa obrony narodowej do ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Dopiero w tym momencie, po alokacji tych aktywów to właściciel, czyli ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej będzie w tej sprawie uprawnione do podejmowania decyzji" - podkreślał Skurkiewicz.

Według Marchewki, Gryfia w 2016 r. i 2017 r. odnotowała stratę netto. Jak powiedział, w 2016 r. było to około 19 mln zł, a w 2017 ponad 7 mln zł.

Z kolei Obrycki pytał, czy "rząd ma ekspertyzy ekonomiczne, mówiące, że jakiekolwiek połączenie zadłużonej, niewydolnej funkcjonalnie spółki z przerostem administracji nad pracownikami mogłoby przynieść ratunek dla tej spółki. W jaki sposób rząd pomagając stoczni remontowej Gryfia chciałby pomóc wyjść jej z tego kręgu zadłużenia?" Według posła, połączenie obu zakładów odbyłoby się ze stratą dla Stoczni Szczecińskiej.

"Jakiekolwiek decyzje przez przyszłego właściciela i Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia i Stoczni Szczecińskiej będą mogły być podejmowane dopiero po przeprowadzeniu dogłębnego audytu. Jest za wcześnie, aby mówić o samej przyszłości obu podmiotów" - odpowiedział przedstawiciel MON.

"Ministerstwo gospodarki morskiej będzie tym, które będzie decydowało o przyszłości przemysłu stoczniowego w naszym kraju i powinniśmy się cieszyć, że dziś przemysł stoczniowy będzie skupiony pod jednym ministrem w jednym ręku i to minister będzie podejmował decyzje co do przyszłości, konsolidacji i rozwoju przedsiębiorstw w ramach tej grupy stoczniowej" - podkreślał Skurkiewicz. Dodał, że jest przekonany, że najbliższe miesiące pokażą obraz sytuacji przemysłu stoczniowego i jego przyszłości.

autor: Kacper Reszczyński

+37 Łączyć , dzielić, wszystko o kant d..py.
Zacznijmy wreszcie uczciwie płacić ludziom za uczciwą pracę.Diagnoza jest prosta . Po 89 roku sam miałem złudzenia, że prywatyzacja wniesie olbrzymie i korzystne zmiany.Tymczasem im większy złodziej i cwaniak, tym bardziej szanowany biznesmen. Przy ambiwalentnej postawie służb typu Inspekcja Pracy.Policja , ZUS pozwoliły dorobić się na krzywdzie pracowników okradanych ze składek do ZUS-u, należnych im płatnych urlopów, koniecznych płatnych zwolnień lekarskich itp. Z TEGO LIBERALNEGO dziadostwa nie zadowoleni są również RODZIMI i Uczciwi Przedsiębiorcy ( nie brakowało takich ), bo i oni dostrzegli bezsensowność uczciwej konkurencji.Dezercja w inwestycje i zlecenia zagraniczne, czy wreszcie takie ludzkie spojrzenie : inni bezkarnie mają w d...pie przepisy, a my będziemy się spinać.
12 listopad 2018 : 13:00 Figo | Zgłoś
+21 Rozłączyć
Jedyne słuszne rozwiązanie , to odłączyć kwitnącą , gdy była samodzielna , Morską Stocznię Remontową w Świnoujściu od tego dz....wa ze Szczecina ! Jednocześnie za jednym pociągnięciem , połączyć starą Gryfię ze stara Stocznią Szczecińską, niech pokażą czy potrafią rentownie funkcjonować i niech rozpoczną budowę , tego z utęsknieniem oczekiwanego ropaxa dla PŻB. Powoływanie jakichś audytorów i okrętowców z Warszawy to kpina z przedsiębiorczości i zaprzeczenie rentownej działalności stoczni . Jak nie wiedzą z czym się to je , to niech zajmą się uprawą ogórków .
13 listopad 2018 : 20:56 Rzeczowość | Zgłoś
+5 Mętne tłumaczenia
MON mówi, że nie planuje konsolidacji. Ministerstwo Gospodarki Morskiej mówi, że konsolidacja jest planowana. W grudniu Gryfia i Szczeciński Park Przemysłowy (tzw, Stocznia Szczecińska) przechodzi w ręce Ministerstwa Gospodarki Morskiej. Wniosek? MON nie ma nic do gadania, MGMIŻŚ konsoliduje obydwie stocznie. Komu chcecie zamydlić oczy? Poważnie, macie społeczeństwo a w tym stoczniowców za głupców?
20 listopad 2018 : 07:02 Konrad Niszczyciel | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter