Stocznie, Statki

Poważnemu uszkodzeniu uległ dok pływający o nazwie Dok nr 169 podczas wynurzania z dwoma statkami - najprawdopodobniej zbiornikowcem Vostok (nr IMO 7923665 - mówią o nim niektóre źródła, ale obecność statku w doku w czasie wypadku nie jest pewna ani potwierdzona, analiza dostępnych zapisów video raczej nie potwierdza jego udziału w zdarzeniu) oraz z trawlerem Pioner Nikolayeva.   

Do wypadku doszło ok. godz. 08:00 czasu moskiewskiego (ok. 15:00 czasu lokalnego), 19 września w porcie Sławianka (Slavyanka), w Primorskim Kraju nad Morzem Japońskim.

Dok wygląda na przełamany. Został też częściowo zatopiony. Po przełamaniu obie części ustawiły się pod większym - niż normalny lub dopuszczalny - kątem. Żurawie na obu basztach doku zaczęły się w sposób niekontrolowany przemieszczać po pochyłych torach. Jeden z nich napotykając przeszkodę (miejsce załamania pokładu) zatrzymał się. W toku katastrofy drugi żuraw (na prawej baszcie doku) w podobnych okolicznościach przewrócił się na pokład baszty. Jego operator doznał podobno tylko lekkich obrażeń. Inne źródła, cytujące dyrektora stoczni remontowej PJSC "Slavic SSR" Anderja Jakimczuka, podają, że operator dźwigu (kobieta) nie ucierpiała fizycznie, a jedynie doznała szoku.

Jeden ze statków (trawler) utknął wewnątrz zniszczonego doku (został uwięziony), drugi ze statków - zbiornikowiec Vostok - zdołano (według niektórych źródeł) wyprowadzić z doku ok. godz. 12:30 czasu moskiewskiego, 19 września. Na razie wiadomo, ze na trawlerze uszkodzeniom uległy przynajmniej ster i śruba napędowa.

Dyrektor stoczni, Andrej Jakimczuk, powiedział mediom lokalnym, że nurkowie dokonają oględzin zniszczonego doku w piątek (21 września). Dodał, że trudne będzie ustalenie winnych, ale podejrzewa, że przyczyną wypadku był "czynnik ludzki".

Jak informuje serwis informacyjny primamedia.ru - ten sam dok uległ sześć lat temu podobnemu wypadkowi (wtedy w doku znajdował się zbudowany w Szczecinie prom Georg Ots).
Z kolei również na Dalekim Wschodzie, we Władywostoku, w marcu tego roku zatonął (bez przełamania) dok pływający firmy OAO Dalzavod.

Zobacz materiały video zawierające m.in. ujęcia wykonane z pokładu trawlera, który był w uszkodzonym doku w chwili wypadku (poniżej).

PBS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter