Stocznie, Statki

Jesteśmy przekonani, że potencjał Wyspy Ostrów umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego - mówiła w piątek w Gdańsku minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

W piątek w jednej z należących do Stoczni Gdańsk SA hal na terenie Wyspy Ostrów przedstawiono podstawowe założenia projektu o nazwie "Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek" dotyczącego rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie. Swój udział w realizacji tego projektu mają Agencja Rozwoju Przemysłu SA (ARP), Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. (PSSE) oraz Stocznia Gdańsk SA. "Wielu z państwa pamięta to miejsce z czasów, kiedy tętniło tu serce polskiej gospodarki. Mamy nadzieję że to dzisiejsze spotkanie jest właśnie tą nową odsłoną" – powiedziała podczas uroczystości Emilewicz.

Przypomniała, że ogłoszenie planu rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów, odbywa się w "wyjątkowym dniu". "38 lat temu podpisano podpisane Porozumienia Sierpniowe. To był czas, który dał jednocześnie początek: 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, których nie skonsumowano wtedy na początku dekady lat 80. nadało trajektorię lotu państwa polskiego, która ponad 10 lat później zmieniła swój kierunek ze Wschodu na Zachód" – mówiła Emilewicz.

"Bez wątpienia nie bylibyśmy tutaj, gdyby 38 lat temu nie miałyby miejsca w Gdańsku te wydarzenia, które się wydarzyły" – dodała Emilewicz. Podkreślała, że gdańska stocznia jest miejscem podwójnie symbolicznym. "To nie tylko wydarzenia sprzed 38 lat, ale dzisiaj rozpoczynamy nowy projekt, projekt przemysłu Stocznia 4.0. (...) Jesteśmy przekonani, że przemysł stoczniowy, który dzisiaj na świecie jest kołem zamachowym gospodarek wielu państw w podobny sposób stanie się kołem zamachowym do rozwoju polskiej gospodarki" – dodała.

"Jesteśmy przekonani, że potencjał tego miejsca, w którym się znajdujemy, umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego. I tego, który dzisiaj na Wyspie się znajduje, ale także tego, który chce tutaj przyjść dlatego, że tutaj są dobre tereny, dobre warunki" – mówiła.

"Dziś pokazujemy plany, co chcemy aby na tej Wyspie się wydarzyło w ciągu najbliższego roku, najbliższych 5, 10 lat. To miejsce, mamy nadzieję, stanie się też miejscem szkolącym kadry dla przemysłu stoczniowego nie tylko Wyspy, nie tylko Wybrzeża, ale - mamy nadzieję, że tutaj także będą przyjeżdżać szkolić się kadry dla przemysłu stoczniowego z całej Europy" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii.

autor Anna Kisicka

+18 Ale ubaw!!!
Potencjału na wyspie Ostrów nie trzeba odbudowywac Pani minister!!! Niech Pani odwiedzi stocznie Remontową za płotem która zresztą działa na 70% tej wyspy na pewno Panią chętnie tam oprowadza, pokażą statki, doki i parę innych rzeczy. Ale WSTYD! Żeby gadać takie głupoty. Wypadało by najpierw odrobić lekcje zanim się coś takiego palenie. ŻENADA.
31 sierpień 2018 : 19:15 Max | Zgłoś
+13 Matrix
Pani minister i jej koledzy żyją w stoczniowym matrixie. W sumie fajna babka i szkoda jej. Dobrze by było, żeby ją ktoś od tego matrixa odłączył.
31 sierpień 2018 : 22:00 Neo | Zgłoś
+13 Naćpani?
Co Wy tam w tej Warszafce bierzecie? Takiego steku bzdur już dawno nie czytałem, jak w ogole można coś takiego publikować na fachowym portalu? Przecież wyspa Ostrów to właśnie jedyna ostoja dochopdowego i zdrowego, prywatnego przemysłu stoczniowego w Polsce! Ostrów = REMONTOWA!!!! Jak można mówić o polskim przemyśle okrętowym, w Gdańsku, na wyspie Ostrów i nie wspomnieć o Remontowej? Trzeba być albo niedouczonym idiotą (a tacy mam wrażenie "ratują polskie stocznie"), albo świdomie działać na szkodę polskiego przmysłu okrętowego (czy za to nie grozi Trybunał Stanu)??
01 wrzesień 2018 : 07:54 Stoczniowiec | Zgłoś
+12 Ale dobrze ze publikuja
Pewnie sami maja niezła beke a nieuctwo trzeba pokazywać. Zawsze się człowiek trochę posmieje a wnioski wnioski wyciągnie sobie sam.
01 wrzesień 2018 : 09:00 Wac | Zgłoś
+12 Przecież to proste
Remontowa nie pasuje im do narracji o polskich stoczniach w ruinie, więc nie mówią o grupie, która ma jakieś 80% rynku w remontach jednostek pływających, kinkuruje z najlepszymi w Europie i jedyną stocznię, która czynnie produkuje statki i okręty. Pomijają, POLSKĄ grupę stoczniową, któa jest za płotem, która działa z zyskiem i regularnie odprowadza do budżetu państwa milionowe podatki, za które potem organizuje się takie spendy i opowiada brednie. Ciemny lud to kupi, bo i tak ma w d....stocznie, ale w branży się kompromitują.
01 wrzesień 2018 : 09:44 Muzio | Zgłoś
+14 Industrie 4.0
Nazwa programu Stocznia Gdańsk 4.0 odnosi się zapewne do koncepcji Industrie 4.0 czyli tzw. czwartej rewolucji przemysłowej. Każdy kto siedzi w temacie wie, że Industrie 4.0 odnosi się do automatyzacji w przemyśle. Czy oni coś biorą, że gadają takie farmazony? Nasze stocznie technologicznie są w średniowieczu. Potrzeba setek milionów złotych żeby dostosować ten przemysł do normalnej pracy nie mówiąc o koncepcji 4.0. Jak te trole działają widać w Szczecinie. Stępka leży i płowieje na słońcu. Póki co pokazano wizualizację jednostki na pełnym morzu i to jedyny sukces w budowie tego promu.
01 wrzesień 2018 : 08:29 Ex-K1 | Zgłoś
+12 SKANDAL
Pani minister, to co Pani opowiada świadczy tylko o nieuctwie, ignorancji delikatnie mówiąc. Na wyspie Ostrów działa przemysł stoczniowy zatrudniający wiele tysięcy osób, setki firm z całej Polski, tyle że to nie ma nic wspólnego ze stocznia Gdańsk. Obraża Pani tysiące ludzi i firmy, które ciężko pracują. Dziwie się że Solidarność na to pozwala. WSTYD!!!
01 wrzesień 2018 : 13:36 Antoni | Zgłoś
+7 Za płot!
Powinni zaprosić Panią minister przedsiębiorczości i technologii do Remontowej, w sumie niedaleko, bo za płotem, też na wyspie Ostrów. Tam wiedzą, co to przedsiębiorzość i technologia i mogliby pokazać. Tak sie składa, że ta stocznia, zresztą całkowicie polska (a nawet dwie oraz cała grupa firm) istnieje i jest znana na całym świecie, zdobywa kontrakty, buduje statki, remontuje i przebudowuje. Zarabia kasę w 90 proc. od ZACHODNICH armatorów i odprowadza podatki do POLSKIEGO budżetu. Niestety, jest prywatna, więc politycy (i tej władzy i poprzedniej też) pewnie woleliby, żeby jej nie było, co nie przeszkadza im korzystać z tej kasy. Ale skoro już istnieje, to zawsze można zamknąć oczy i udawać, że jej nie ma i że trzeba "odbudować potencjał na wyspie Ostrów".
02 wrzesień 2018 : 10:25 Klops | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter