Stocznie, Statki

Gdańską Stocznię Remontowa SA opuścił wczoraj, po zakończonym remoncie, prom pasażersko-samochodowy Princess Anastasia, należący do Moby SPL. To pierwszy statek tego armatora w tej stoczni.

Princess Anastasia, mierząca 176,8 m długości i 32 m szerokości ma 834 kabiny i jednorazowo może zabrać na pokład 2500 pasażerów oraz ponad 300 osób załogi. To jeden z rekordowej liczby promów, które w mijającym kwartale br. zawinęły do stoczni Remontowa SA. Ten jednak jest na swój sposób wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że, jako należący do nowego klienta tej stoczni, gościł w niej po raz pierwszy.

Ten prom to przykład wspólnego strategicznego przedsięwzięcia rosyjskiego armatora St. Peter Line oraz włoskiego przewoźnika promowego Moby Lines z Mediolanu, specjalizującego się w przewozach w basenie Morza Śródziemnego. Obie firmy w 2017 roku utworzyły spółkę joint venture o nazwie Moby SPL.

Sam prom, zbudowany w 1986 r. jako Olympia, na potrzeby Viking Line, później znany jako Pride of Bilbao, pływający w barwach P&O Ferries, w 2010 roku został sprzedany przez Irish Continental Group za 37,7 mln euro rosyjskiemu armatorowi St. Peter Line.

Anastazja Nikołajewna Romanowa była wielką księżną Rosji, najmłodszą córką cara Mikołaja II, ostatniego władcy Imperium Rosyjskiego i jego żony Aleksandry Fiodorowny. Księżną Anastazję upamiętnia obecna nazwa promu.

Rosyjska Princess Anastasia, wyczarterowana do Moby SPL od kwietnia ub. roku obsługuje rejsy na Bałtyku kursując na trasie St. Petersburg - Helsinki - Tallin - Sztokholm. Ma przyciągnąć na pokład zwłaszcza pasażerów z Włoch. To dlatego jej burty zdobią grafiki Riccardo Guasco, znanego w świecie włoskiego malarza i rysownika, którego prace inspirowane twórczością takich artystów jak Picasso, Depero, Munari czy Rodari, są często obecne także w kampaniach reklamowych, magazynach, książkach, kalendarzach, a nawet... na kartach do gry. Malunki na burtach to efekt jego współpracy z Armando Testa, największą włoską grupą specjalizującą się w reklamie i komunikacji.

Z kolei na pokładzie Princess Anastasii na pasażerów czekają liczne atrakcje, wśród nich specjały włoskiej i śródziemnomorskiej kuchni.

W Gdańskiej Stoczni Remontowa SA spośród wielu prac prom przeszedł przede wszystkim kompleksową renowację trzech silników głównych i dwóch agregatów pomocniczych. Wymieniono także system MES (ewakuacji masowej).

GL, LEW

Zdjęcia: Sławomir Lewandowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter