Stocznie, Statki

Luksusowy lodołamacz wycieczkowy powstanie w norweskiej stoczni Vard dla francuskiego armatora Ponant z siedzibą w Marsylii. Wartość kontraktu oszacowano na kwotę około 2,7 miliarda koron norweskich.

Unikatowy i nowoczesny lodołamacz - wycieczkowiec ekspedycyjny z napędem LNG został opracowany przez projektantów ze stoczni Vard we współpracy z armatorem Ponant, a także projektantami Stirling Design International i Aker Arctic. Będzie spełniać najwyższe standardy w zakresie ekologii.

To pierwszy wycieczkowy lodołamacz z napędem LNG. O pojemności brutto 30 000, długości około 150 m i szerokości 28 m osiągnie maksymalną prędkość 15 węzłów. Statek pomieści 270 pasażerów w 135 kabinach, a także 180 osób z załogi. Pasażerowie popłyną nim m.in. na biegun północny, Morze Weddella, Morze Rossa i Wyspę Piotra I. Na pokładzie przewidziano także hangar dla dwóch helikopterów. 

 To dla nas naprawdę ekscytujący projekt i nie możemy się już doczekać jego realizacji - przyznał Roy Reite, dyrektor generalny Vard. – Vard ma bardzo duże doświadczenie w budowie jednostek z klasą lodową. Zbudowaliśmy już kilka bardzo zaawansowanych statków stworzonych do eksploatacji w obszarach polarnych.  

Kadłub statku zostanie zbudowany w Vard Tulcea w Rumunii, a przekazanie z Vard Søviknes w Norwegii nastąpi prawdopodobnie w drugim kwartale 2021 roku. 

Oprócz lodołamacza dla Ponant, Vard realizuje budowę obecnie czterech luksusowych statków ekspedycyjnych dla tego samego armatora. Pierwszy zostanie przekazany w drugim kwartale 2018 roku, a kolejne w okresie od jesieni 2018 roku do lata 2019.

Ponant, spółka zależna grupy Artemis z siedzibą w Marsylii we Francji, została założona w 1988 roku.

Stocznia Vard Holdings Limited - Vard, jest jednym ze światowych liderów projektowania i budowy statków specjalistycznych. Do swojej dyspozycji posiada dziesięć stoczni: pięć w Norwegii - Vard Aukra, Vard Brattvaag, Vard Brevik, Vard Langsten, Vard Soviknes; dwie w Rumunii - Vard Braila, Vard Tulcea; dwie w Brazylii - Vard Niterói, Vard Promar i jedną w Wietnamie - Vard Vung Tau. Z siedzibą w Norwegii zatrudnia około 11 tys. pracowników.

Większościowym udziałowcem spółki Vard jest państwowa Fincantieri, jedna z największych grup stoczniowych na świecie z siedzibą we Włoszech, która zbudowała już ponad 7 tys. statków.

AL, rel (Vard)

Fot., video: Ponant

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter