Stocznie, Statki

W czwartek, 16 listopada br. Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego SA świętowała jubileusz 65-lecia. W Operze Bałtyckiej odbyła się gala z udziałem posłów Ziemi Gdańskiej, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, duchowieństwa oraz instytucji i firm gospodarki morskiej, a także stoczniowców.

- Remontowa to nasze życie. Ja sam jestem z nią związany od ponad pięćdziesięciu lat, a przez mojego Ojca - od lat sześćdziesięciu pięciu - mówił podczas gali prezes grupy Remontowa Holding Piotr Soyka.

Gdańską Stocznię Remontową utworzono 7 listopada 1952 roku. Wydzielono ją jako samodzielny podmiot z Bazy Remontowej Ostrów, która wcześniej była Wydziałem Remontu Okrętów Stoczni Gdańskiej. Podpis pod dokumentem podpisał ówczesny główny inżynier Stoczni Gdańskiej, dyr. Henryk Soyka.

Przez 37 lat remontowała ona głównie statki z tzw. bloku wschodniego. W 1989 roku, gdy po wygraniu konkursu dyrektorem naczelnym stoczni został Piotr Soyka, zapoczątkowano w niej zmiany, dzięki którym przekształciła się w nowoczesną firmę zdolną do konkurowania na wolnym rynku.

- Kiedyś miałem marzenie... Dostrzegłem, że Remontowa jest jak diament, który po oszlifowaniu może stać się brylantem. Można powiedzieć, że to szlifowanie wciąż trwa, bo z każdym rokiem kształt tego brylantu się zmienia - mówił podczas gali Piotr Soyka.

Od 2001 roku, w którym stocznię sprywatyzowano, rozpoczęła się budowa grupy kapitałowej, obecnie składającej się z ponad 20 spółek, zajmujących się projektowaniem, budową, remontami, przebudowami i wyposażaniem jednostek pływających. Na rzecz grupy Remontowa Holding pracuje ponad 8 tysięcy ludzi zarówno w jej spółkach jak i firmach kooperacyjnych.

- Przyszłość rodzi się dziś, na naszych oczach. Nasz sukces może się stać udziałem także innych przedsiębiorstw sektora. Jako Remontowa Holding mocno wsparliśmy INNOShip, czyli sektorowy program badawczo-rozwojowy tworzony we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Mogą z niego skorzystać także inne firmy - mówił w swoim wystąpieniu Piotr Soyka. - Jako lider branży stoczniowej jesteśmy otwarci na współpracę, oczywiście na zasadach rynkowych, ponieważ zależy nam na rozwoju silnego, innowacyjnego przemysłu w Polsce! I z tej pozycji lidera nie zamierzamy rezygnować!

Prezes Remontowa Holding wręczył kwiaty swojej małżonce Bognie, dziękując jej, a w ten symboliczny sposób także partnerkom życiowym i rodzinom pracowników Remontowej za wyrozumiałość, cierpliwość i wsparcie, jakie im okazują.

"Obecnie Remontową nazywa się trzecią stocznią w Europie i piątą na świecie" - napisał wicepremier rządu Mateusz Morawiecki w przesłaniu, odczytanym podczas gali przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Pawła Cybulskiego.

"To miejsce świadome swojej wartości, potencjału i historii. Polska własność, entuzjazm, oraz umiejętności budowane poprzez strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Strategia stawia na nowoczesną technologię i innowacje. Wytycza szlak, by Polska stawała się liderem przemysłu w Europie i na świecie. (...) Gdańska Stocznia Remontowa jest uosobieniem połączenia historii z nowoczesnością!" - podkreślił wicepremier, minister rozwoju i finansów.

"Składam gratulacje prezesowi Remontowa Holding, osobie, bez której zdolności, talentu managerskiego oraz determinacji w dążeniu do celu nie byłoby, ani dzisiejszego jubileuszu stoczni, ani też całej grupy stoczniowej pielęgnującej najlepsze polskie tradycje budowy statków" - napisał w liście odczytanym podczas gali minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Gratulacje na scenie składali także: Dorota Arciszewska - Mielewczyk, przewodnicząca Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także marszałek pomorski Mieczysław Struk.

- Remontowa to tysiące pracowników, kooperantów i ich rodzin - mówił marszałek Struk. -  Chciałbym prosić o przyjęcie gratulacji z przeświadczeniem, że nie tylko pracownicy stoczni, ale też mieszkańcy Pomorza są dumni, że Remontowa 65 lat funkcjonuje w naszej gospodarce, że jest znakomitym brandem, świetną wizytówką i ambasadorem Pomorza, Gdańska i Rzeczypospolitej. Panie Prezesie, chciałbym wręczyć Panu, a za Pana pośrednictwem wszystkim pracownikom, najwyższe wyróżnienie regionu Pomorza, z wygrawerowaną łacińską sentencją "De nihilo nihil fit" ("Z niczego nic nie powstanie" - Lukrecjusz: "O naturze wszechrzeczy" - dop red.). Ten sukces nie powstał tylko z marzeń, ale także z pracowitości, umiejętności, talentów i miłości do morza, Pomorza, Ojczyzny i do Gdańska!

Piotr Soyka wręczył jubileuszową nagrodę specjalną - szklany prostopadłościan z wygrawerowanym laserowo w środku wizerunkiem śruby okrętowej.

- Śruba, to symbol siły.  Dzięki niej statek płynie, CAŁA NAPRZÓD! - tak jak nasza stocznia - mówił prezes Remontowa Holding, pomysłodawca i fundator nagrody. - Dzięki ludziom, ich umiejętnościom, wielkiemu zaangażowaniu i oddaniu, a także przyjaźni, Remontowa wciąż dynamicznie się rozwija.

W gronie laureatów kategorii "Zasłużony dla Remontowej", oprócz pracowników stoczni, znalazł się Ks. Abp Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź.

Spośród pracowników, statuetki otrzymali: Rose-Marie Miller Zabiega (główna księgowa), Mirosław Piórek (przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Okrętowego NSZZ „Solidarność”, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”), Piotr Kubicz (członek Zarządu ds. Handlowych), Marek Sokołowski (dyrektor Biura Handlowego Przebudów Offshore), Andrzej Stryjewski (dyrektor ds. Technicznych), Adam Ruszkowski (doradca ds. Technicznych), Andrzej Durajczyk (kierownik Działu Polityki Kadrowej), Jerzy Pyrzanowski (kierownik Zespołu Prac Stalowych), Czesław Wolski (koordynator Prac Rurarskich), Zbigniew Pośpiech (monter maszyn i urządzeń okrętowych), Piotr Ziarnik (elektromonter okrętowy).

W kategorii "Przyjaciel Remontowej" nagrody otrzymali obecni na gali: poseł Dorota Arciszewska - Mielewczyk, Henryka Bochniarz (prezydent KPP LEWIATAN), marszałek pomorski Mieczysław Struk, kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki (przewodniczący Konwentu Morskiego), wojewoda pomorski Dariusz Drelich, zarządca PŻM Paweł Brzezicki, Marian Krzaklewski oraz przewodniczący Zarządu RG NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla.

Galę uświetnił występ Teatru Studio Buffo z Nataszą Urbańską i Januszem Józefowiczem.

Grzegorz Landowski

Zdjęcia: Sławomir Lewandowski i Piotr B. Stareńczak

Poniżej galeria:

+3 Trzecia w Europie
BRAWO, BRAWO panie wicepremierze Morawiecki. Poczułem sie "dowartosciowany",gdy sie dowiedziałem,ze Polska stocznia jest na poziomie Meyer Werft, Fincantieri czy STX France. A moze w innej kategorii- Mangalia z Rumunii. W listopadzie przekazała 8-ą jednostkę (Bergen TS IMO 9737400) łącznie 900 000 DWT.
26.10.2017 prezes Forum Okretowego pan Czuczman na Komisji Gospodarki Morskiej...informował, ze polski udział w Europie to TRZY procent. Czułem się zle na połozeniu stepki w Szczecinie ,ale widać, ze moze być tragiczniej.
Podziwiam i pozdrawiam.
Stoczni Gratuluje.Wierzę, ze z klopotow sie wygrzebie.
Mieczyslaw
20 listopad 2017 : 14:59 Mieczyslaw | Zgłoś
+8 Kłopoty?
Chyba ci się stocznie pomyliły, Mieczysławie... Tu piszą o jubileuszu Gdańskiej Stoczni Remontowej, która remontuje, modernizuje i przebudowuje jednostki pływające i ma kilkadziesiąt milionów zysku rocznie. Ona nie ma się z czego wygrzebywać, daj Boże innym stoczniom i firmom takiej skali projektów i wyników. Co ma do tego Meyer Verft, czy jakaś stocznia w Rumunii, przecież one pracują w INNYM SEGMENCIE rynku! A Czuczman na Komisji mówił o przychodach CAŁEGO przemysłu stoczniowego w Europie, nie tylko stoczni.
20 listopad 2017 : 18:15 Matis | Zgłoś
-1 Pan Matis
Bardzo dziekuje za głos czlowieka z branzy.Pozwolę sobie jednak na kilka pytań.
Po pierwsze, zerwany kontrakt na kontenerowce grenlandzkie. Co robią w Gdansku dwa serwisowce dla SIEM.
Czy wyposazanie El-Mellah prawie dwa lata(wodowanie 07.11.2015), to sukces?
Nie wiem czy pomyliłem stocznie? O jubileuszu nie wypowiadalem sie krytycznie,wrecz odwrotnie
Szkoda tez ,ze zaprzestano wydawania "Remontowa Shipbuilding News"
Nie wspomne o prezentowaniu raportow rocznych wzorem wielu stoczni (staram sie byc realistą).
Co sie tyczy Meyer Werft, to przypomnę, ze mają portfel do 2023 na ponad 10 miliardów $$.
natomiast Fincantieri do 2015 a STX do 2026, wartosci nie przeliczyłem.
Serdecznie pozdrawiam.
Mieczyslaw
23 listopad 2017 : 10:15 Mieczyslaw | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter