Stocznie, Statki

W piątek, 17 listopada, komisja zdawczo-odbiorcza zakończyła prace, a okręt wyruszył przed południem ze stoczni w Gdańsku do portu wojennego w Gdyni. Tym samym do Marynarki Wojennej  trafił pierwszy od lat nowo zbudowany okręt w polskiej stoczni.

Po zakończonych badaniach kwalifikacyjnych oraz procedurach związanych z przekazywaniem prototypu nowoczesnego niszczyciela min wykonawca, stocznia Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding, przekazała Kormorana jego użytkownikowi - 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

W drodze ze stoczni do Gdyni, mijając Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, załoga okrętu oddała tradycyjny salut.

28 listopada okręt zostanie wcielony do służby. Od tego momentu stanie się formalnie Okrętem Rzeczypospolitej (ORP) Kormoran. Uroczystość odbędzie się niemal w centrum Gdyni, przy nabrzeżu Pomorskim, a nowemu niszczycielowi min asystować będą inne okręty, między innymi ORP Mewa. To właśnie tę jednostkę zastąpi wkrótce w 13 Dywizjonie Kormoran.

Nowoczesny niszczyciel min przeznaczony jest do prowadzenia działań bojowych na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym, a w przypadku działań sojuszniczych we wskazanym akwenie odpowiedzialności operacyjnej Połączonych Sił Morskich NATO.

Długość okrętu wynosi 58,5 m, szerokość ponad 10 m, a wyporność 830 t. Jego uzbrojenie stanowi 23-milimetrowa armata Wróbel II oraz trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm oraz trzy wyrzutnie rakiet GROM. Jednostka została wyposażona w system zarządzania walką SCOT-M, a do walki z minami posłużą sonary oraz pojazdy podwodne.

Link do materiału filmowego z wyjścia okrętu ORP Kormoran:

ORP Kormoran przekazany Marynarce Wojennej

rel (IU), PBS 

Fot.: Piotr B. Stareńczak

Kormoran opuszczający port Gdańsk w dniu przekazania przez stocznię
Kormoran opuszczający port Gdańsk w dniu przekazania przez stocznię
+11 TRYTON
Warto dodać, że "Wróbel II" docelowo będzie zastąpiony systemem "TRYTON" 35 mm:
[link usunięty]
[link usunięty]
17 listopad 2017 : 20:48 Krzysztof2 | Zgłoś
+1 Bleble
Lepiej napiszcie ile kosztował od podstaw i ile czasu był robiony
19 listopad 2017 : 07:13 Stawek | Zgłoś
+4 bl
To jest prototyp, samo CTM ponad rok robiło próby i testy, nie wspominam o próbach stoczniowych. Trzeba poczekać na drugą jednostkę wtedy to będzie realne tempo budowy.
19 listopad 2017 : 09:54 bl | Zgłoś
+3 Sojusznicy są zainteresowani
Przed chwilą, gdzieś w głębiach internetu :-) natknąłem się na plotkę, jakoby rzekomo nasi sojusznicy z NATO oraz spoza Sojuszu byli zainteresowani nabyciem kolejnych jednostek projektu 258 dla swoich flot. Czy ktoś może potwierdzić lub zaprzeczyć tym pogłoskom? Będę wdzięczny za rozwiniecie tematu, zwłaszcza przez nasz portal :-)
20 listopad 2017 : 13:08 Krzysztof2 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter