Stocznie, Statki

Długotrwałą serię prób i ostatnie prace wykończeniowe oraz poprawki przechodzi zbudowany w Holandii największy jacht żaglowy świata (z polskim wkładem).

Zwodowany został 19 września 2016 roku. Wtedy jeszcze ten superjacht funkcjonował w doniesieniach medialnych pod stoczniowym symbolem budowy Y712 i pod kryptonimem "project Solar". Stosunkowo niedawno ujawniono jego nazwę - Black Pearl i upubliczniono materiały video - m.in. z prób morskich (patrz - pod artykułem).

Jeszcze przed wodowaniem do Holandii dostarczono i zainstalowano aluminiową nadbudówkę, zbudowaną - na zamówienie holenderskiej stoczni - w Gdańsku, w firmie Aluship Technology Sp. z o.o., która wykonała też projekt techniczny i wykonawczy konstrukcji nadbudówki.

Y712 lub Black Pearl ("Czarna Perła") to 106-metrowy żaglowy superyacht określany jako największa tego typu jednostka w świecie (przystosowana do pływania pod żaglami jako pędnikami głównymi). Jest co prawda większy jacht z żaglami - niemieckiej budowy, spektakularny, aczkolwiek o kontrowersyjnej architekturze A, ale ten klasyfikowany jest jako motorowy z pomocniczym napędem żaglowym, z kolei np. słynny już jacht żaglowy Maltese Falcon ma 88 m długości).
Tak więc "Czarna Perła" może być uważana za największy prywatny armatorski jacht żaglowy na świecie i największy superjacht żaglowy, przeznaczony do podróżowania przy pomocy samych żagli.

Projekt architektoniczny wnętrz i bryły zewnętrznej jachtu Y712, czyli Black Pearl, klasyfikowanego przez Lloyd's Register, opracowano w Nuvolari & Lenard, a projekt statku od strony technicznej wykonała firma Dykstra Naval Architects przy pomocy BMT Nigel Gee. Jacht charakteryzuje się tonażem pojemnościowym brutto 2986 jednostek (wcześniej pojawiała się wielkość 2700).

Jacht wyposażono w ożaglowanie typu dynarig (tak, jak w przypadku Maltese Falcon), a jeśli chodzi o jego pomocniczy napęd mechaniczny, to jest to hybrydowy, spalinowo-elektryczny system napędowy, z możliwością odzysku energii. Szczyty masztów wznoszą się do 75 m ponad poziom wody. Zanurzenie jachtu, to 7 m, z czego aż cztery przypadają na stępkę, której 80 % objętości zajmuje ołów. W jej pozostałej (górnej) części zaaranżowano zbiorniki paliwowe.

Gdy jest wystarczająco silny, sprzyjający wiatr - śruba napędowa może służyć jako wirnik napędzający prądnicę. Wytworzona energia może zmniejszać zużycie energii generowanej przez tradycyjne źródła (zespoły prądotwórcze).
Planowane jest "zainstalowanie" na czarnej dakronowej tkaninie żaglowej elastycznych paneli słonecznych.

Żaglowy, trzypokładowy superjacht ma ponoć osiągać pod żaglami prędkość do 30 węzłów. Na silnikach - parze wysokoprężnych jednostek napędowych typu MTU 12V2000M72 - jednostka ma osiągać prędkość 17,5 węzła.

Wybór towarzystwa klasyfikacyjnego, udział brytyjskiej firmy projektowo-konsultingowej, państwo bandery (Kajmany), oraz inne poszlaki nie muszą, ale ze sporą dozą prawdopodobieństwa mogą wskazywać na Wielką Brytanię, jako kraj, z którego wywodzi się właściciel jachtu. Jego 12 gości będzie ulokowanych zostanie w sześciu kabinach. Załogę stanowi 18 osób, rozlokowanych w dziewięciu kabinach.

Według niektórych źródeł - jacht, zbudowany kosztem ok. 200 mln USD, przeznaczony jest dla rosyjskiego oligarchy Olega Burłakowa, byłego właściciela Burneftegas (sprzedanego za miliard USD koncernowi Bashneft).

Stocznia wyjątkowo skąpo informuje o tym jachcie. Ostatnio pojawiły się jednak materiały video z prób morskich Black Pearl oraz z wypowiedziami budowniczych superjachtu, które prezentujemy poniżej.

PBS

Fot.: Yacht Harbour, Dutch Megayachts

Black Pearl (Y712) - charakterystyka podstawowa:          
nr IMO - 1012490
państwo bandery - Wyspy Kajmany
operator, armator zarządzający - Divergent Yachting Ltd, Wielka Brytania
armator zarejestrowany - Chasehill Investments SA
stocznie:
- Zwijnenburg BV, Krimpen a/d IJssel, Holandia (kadłub stalowy)
- Aluship Technology Sp. z o.o., Gdansk (nadbudówka aluminiowa)
- Oceanco Shipyards (Alblasserdam) B.V., Alblasserdam, Holandia (główny kontraktujący, wykończenie, wyposażenie)
stoczniowy nr budowy - Y712
wodowanie - 16.09.2017
położenie stępki - 04.2013
zamówienie - 01.2012
długość całkowita - 106,50 m (według innych źródeł - 106,80 m)
szerokość - 15,00 m
szerokość konstrukcyjna - 14,98 m
wysokość boczna - 6,35 m
zanurzenie - 7,00 m (z czego 4 m przypada na wysokość stępki) (według innych źródeł - odpowiednio 7,10 m i 3,80 m)
wysokość od powierzchni wody do szczytu najwyższego masztu (airdraft) - 75 m
tonaż pojemnościowy brutto - 2986 (według różnych innych źródeł - 2864, 2700)
tonaż pojemnościowy netto - 859
nośność - 240 t
powierzchnia żagli - 2877 m²
łączna moc napędu głównego - 900 kW (1224 KM)
prędkość eksploatacyjna na silnikach - 17,5 w.
deklarowana prędkość pod żaglami - do 30 w.
ster strumieniowy dziobowy - 240 kW (326 KM)
ster strumieniowy rufowy - 300 kW (408 KM)
klasyfikacja - Lloyd's Register

Budowniczowie o żaglowym superjachcie Black Pearl:

Black Pearl pod żaglami:

Black Pearl z widoczną, aluminiową, jeszcze nie pomalowaną nadbudówką z Aluship Technology
Black Pearl
Black Pearl z widoczną, aluminiową, jeszcze nie pomalowaną nadbudówką z Aluship Technology Black PearlBlack Pearl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter