Stocznie, Statki

W ciągu najbliższych miesięcy zostanie podpisana docelowa umowa zakupu Stoczni Marynarki Wojennej przez Polską Grupę Zbrojeniową; pracownicy z wymaganym doświadczeniem, po zakończeniu przejmowania przedsiębiorstwa, pozostaną zatrudnieni - poinformowała PAP w sobotę PGZ.

PGZ w oświadczeniu przekazała, że w maju tego roku została podpisana z syndykiem masy upadłości SMW przedwstępna umowa nabycia przedsiębiorstwa, a obecnie trwa realizacja jej postanowień.

"W konsekwencji przedsiębiorstwo SMW zostanie zintegrowane z podmiotami stoczniowymi Grupy PGZ. Już dzisiaj można jednak powiedzieć, że gdyby nie zakup SMW przez PGZ spodziewany koszt ukończenia okrętu patrolowego Ślązak byłby dużo wyższy niż będzie to miało miejsce w obecnej sytuacji" - podkreśliła PGZ.

Jak zaznaczono, cały proces realizowany jest pod nadzorem sądu upadłościowego, MON oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. "PGZ posiada także zabezpieczone finansowanie projektu udzielone przez Skarb Państwa, w formie dokapitalizowania. Trwający proces uzyskiwania zgód organów państwowych na sprzedaż przedsiębiorstwa realizowany jest zgodnie z harmonogramem" - poinformowano.

PGZ podała także, że w "ostatnich dniach" została w tej sprawie wydana pozytywna decyzja Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. "Przejęcie przedsiębiorstwa SMW jest bliskie finalizacji, co potwierdza zasadność wybranego scenariusza działania. Da to szansę na aktywne podjęcie działalności gospodarczej bez zadłużeń przez nową Stocznię i jej integrację z innymi podmiotami z Grupy Kapitałowej PGZ" - podkreślono.

W oświadczeniu PGZ odniosła się także do publikacji portalu wp.pl. "Wobec nieprawdziwych informacji, które pojawiły się w publikacji na portalu Wp.pl informujemy, że autor artykułu powołując się na plan działania z 2015 r., wprowadził opinię publiczną w błąd. Przywołany przez autora artykułu plan przewidywał wniesienie akcji Stoczni Marynarki Wojennej do PGZ celem podwyższenia kapitału" - czytamy w oświadczeniu PGZ.

Jak podkreślono, scenariusz ten nie został zrealizowany ponieważ nie doprowadziłby do wyprowadzenia SMW z upadłości. "Wartość wyceny akcji SMW na poziomie 5,7 mln zł przywołana w artykule, uwzględniała obciążenia finansowe, zobowiązania i ustanowione na majątku SMW zabezpieczenia - ograniczające możliwość prowadzenia działalności produkcyjnej" - informuje PGZ.

W oświadczeniu podkreślono, że "przywołana w artykule kwota 5,7 mln zł jest bezpodstawna i nie może stanowić punktu odniesienia".

"Sprzedaż ta dotyczy przedsiębiorstwa SMW jako całej struktury majątkowo-produkcyjnej (w tym gruntów, budynków, infrastruktury stoczniowej oraz dokumentacji technicznej),nieobciążonej żadnymi zobowiązaniami, czy zabezpieczeniami" - dodano.

Jak poinformował PGZ, według wyliczeń zawartych w niezależnej wycenie wykonanej dla syndyka masy upadłości i zatwierdzonej przez sąd upadłościowy, same nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa SMW warte są ponad 100 mln zł (teren o powierzchni około 35 ha).

"Do tego należy wliczyć infrastrukturę stoczniową, która pozwala na budowę najnowocześniejszych, specjalistycznych jednostek dla Marynarki Wojennej RP, które to aktywa łącznie zostały wycenione na kwotę ponad 220 mln zł" - podkreślono.

PGZ skupia ponad 60 spółek branż zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii. Roczne przychody Grupy to około 5 mld zł.

Grzegorz Dyjak 

gdyj/ agz/

+12 d. stocznia marynarki wojennej
Podana wycena 5,7 mln zł jako wartość stoczni nie może stanowić odniesienia do przetargu na sprzedaż. Sprzedaje się za tyle za ile chcą dać kupujący jeżeli skarb państwa chciał wydać ponad 200 mln zł i nikt inny nie chciał dać więcej to nie rozumiem o co chodzi. Problemem kupującego będzie uruchomienie produkcji w stoczni - jedyne wyjście to zlecenia rządowe na budowę okrętów wojennych - a marynarka polska potrzebuje kilkunastu nowych jednostek zarówno bojowych
jak i pomocniczych.W poprzednich latach w sposób bezmyslny zlikwidowano szkolnictwo zawodowe te przyzakładowe i te państwowe zarówno na poziomie zasadniczym, średnim jak i wyższym. Dzisiaj nie ma szkół kształcących ludzi do pracy
w stoczniach - wystarczy popatrzeć na programy nauczania w dawnym Conradinum czy Instytucie Oceanotechniki PG.
26 sierpień 2017 : 14:13 mikineo | Zgłoś
+6 Te szkolnictwo
Nie potrzeba innego komentarza
28 sierpień 2017 : 04:09 Op | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter