Stocznie, Statki

To było spotkanie dwóch epok - 35 lat temu to nowiutka fregata Dar Młodzieży przechodziła na wodach Zatoki Gdańskiej pierwsze pływania. W sierpniu 2017 na tym samym akwenie próby morskie przechodzi najnowszy i największy żaglowiec z gdańskim rodowodem - fregata El-Mellah zbudowana dla Marynarki Wojennej Algierii. 

W poniedziałek, 21 sierpnia obie fregaty wspólnie żeglowały - Dar Młodzieży (w towarzystwie statku Horyzont II) powitał młodszego brata u wejścia do Gdyni - pierwszego portu (poza Gdańskiem) na morskiej drodze algierskiego żaglowca.

Projekt El-Mellah - to jeden z najbardziej efektownych i prestiżowych programów szkoleniowych Akademii Morskiej w Gdyni. Cały model szkolenia i eksploatacji żaglowca powstał właśnie tutaj - w pracowniach, symulatorach i na Darze Młodzieży uczyli się obsługi żaglowca algierscy marynarze. Pod okiem polskiego kapitana, oficerów, ze wsparciem studentów żeglują na swoim "Nawigatorze" (El-Mellah).

Historyczne spotkanie pod żaglami zarejestrowane dzięki uprzejmości dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni kpt.ż.w. Wiesława Piotrzkowskiego użyczającego jednostki Tucana, w obiektywie Przemka Kozłowskiego. 

El-Mellah

Zbudowany przez stocznię Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding El-Mellah (czyli "Żeglarz"), to jeden z największych i najszybszych żaglowców na świecie. Jego długość wynosi 110 metrów, szerokość 14,5, zaś wysokość najwyższego masztu to 54 m, licząc od lustra wody. Powierzchnia ożaglowania wynosi 3000 metrów kwadratowych. Przy wietrze o sile sześciu stopni w skali Beauforta będzie rozwijał prędkość 17 węzłów. W skład załogi wejdzie 222 oficerów, podoficerów i marynarzy, a na pokładzie znajdzie się miejsce dla 120 kadetek i kadetów.

Autorem koncepcji i projektu technicznego statku jest inżynier Zygmunt Choreń, uważany za jednego z najwybitniejszych konstruktorów statków żaglowych na świecie.

rel (Akademia Morska w Gdyni), Portal Morski

Fot.: Przemysław Kozłowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter