Stocznie, Statki

Jak poinformował nas proszący o zachowanie anonimowości czytelnik Portalu Morskiego, pracujący, wraz z innymi Polakami, w stoczni Bergen Group Hanøytangen, w nocy / wcześnie rano doszło tam to niekontrolowanego przechyłu dużej platformy półzanurzalnej.

Według różnych relacji platforma przechyliła się o 4 (wg większości mediów norweskicj) do 12 stopni, po tym, jak podczas prac w jednym z pontonów (kadłubów zanurzalnych) platformy doszło do awarii, w wyniku której ranny został jeden pracownik (prawdopodobnie nurek, nie z Polski), którego odwiedziono do szpitala, a do wnętrza kadłuba zaczęła się wdzierać woda. Było to najprawdopodobniej niekontrolowane, niepożądane zalanie zbiorników balastowych przez usterkę w systemie balastowym, a nie przeciek w eyniku przebicia poszycia kadłuba platformy.

Na miejscu zgromadzono służby ratownicze, sprowadzono też holownik ratowniczy.

63 osoby pracujące na platformie zostały bez problemów ewakuowane, jednak pozostało na niej 37 pracowników stoczni i członków załogi (według niektórych źródeł ewakuowano ponad 150 ludzi).

Do ok. godz. 6 rano opanowano sytuację. Przecieku, który wystąpił prawdopodobnie za sprawą awarii w przepompowni, jeszcze nie zlikwidowano, ale skompensowano ingres wody do kadłuba platformy przez jej wypompowanie, zatrzymując i niwelując przechył platformy.

Remontowana i doposażana w stoczni Hanøytangen, zbudowanej w minionym roku w Chinach, półzanurzalna platforma wiertnicza Island Innovator należy do Marine Accurate, a jej operatorem jest Odfjell Drilling.

PioSta

Rys. Marine Accurate 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter