Stocznie, Statki

Akcjonariusze Stoczni Szczecińskiej Porta Holding w upadłości starają się o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Uważają, że z jego winy posiadane przez nich akcje są dziś bezwartościowe. W tej sprawie złożyli w sądzie pozew zbiorowy.

Według wyceny z 1998 roku, jedna akcja Stoczni Szczecińskiej miała wartość 168 zł. Dziś spadła ona do zera. Według akcjonariuszy, winnym tej sytuacji jest Skarb Państwa, dlatego chcą od niego uzyskać zadośćuczynienie za utracone korzyści. Domagają się wypłaty nieco ponad 20 zł za akcję, czyli tyle, ile wynosiła jej wartość księgowa pod koniec kwietnia 2002 r., krótko przed upadłością stoczniowego holdingu.

Aby było taniej i szybciej, akcjonariusze wybrali drogę tzw. pozwu zbiorowego. Do postępowania przystąpiło ponad 1,5 tysiąca osób. Reprezentują ich radcowie prawni Barbara Domańska i Piotr Barcz. Na stronie internetowej www.radcaprawny-bd.pl podają szczegółowe informacje dla stoczniowców.

Pozew grupowy został złożony w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Jeżeli sprawa trafi na wokandę, ogłoszenie o tym ukaże się w prasie ogólnopolskiej. Wówczas wszyscy zainteresowani akcjonariusze będą mogli przystąpić do postępowania. Szacuje się, że posiadaczy akcji Porty Holding może być ok. 8 tysięcy.

– Po złożeniu pozwu dwa razy otrzymaliśmy z sądu wezwanie do uzupełnienia braków formalnych i obecnie trwa jeszcze weryfikacja oświadczeń osób, które już przystąpiły do postępowania – informuje radca prawny Piotr Barcz.

+1 Nie mam akcji!
Nie jestem zainteresowany odzyskaniem pieniędzy za akcje Holdingu. Uważam jedak, że należy zmienić prawo, które pozwala na pozbawienie ludzi ich własności. Odpowiedzialni za tę sytuację nie ponieśli żadnych konsekwencji i ciągle śmieją się nam w oczy w wywiadach telewizyjnych. Wybory pozbawiły ich władzy, ale następny rząd nie zrobił niic by naprawić tę sytuację. Może coś ich łączy?
18 listopad 2012 : 14:18 Guest | Zgłoś
0 do posiadaczy akcji
akcje mają to do siebie, że ich wartość ustala rynek a rynek to pewna (ograniczona) liczba graczy, a dobry gracz musi być cwaniakiem - w przypadku holdingu doszło do konfliktu między rynkiem a rzeczywistością i lepsze cwaniaki załatwiły tych mniej cwanych
w praktyce jakieś drobne zaoszczędzone (zbędne) pieniądze zostały zainwestowane w ten interes przez jednych (coś mi się wydaje, że to my wszyscy nasze pieniądze daliśmy) i po pewnym czasie poszły do innych większych pieniędzy...........to jest chyba znane zjawisko ekonomiczne :))) skupianie kapitału
jak iść w akcje to tylko takie jak te z ogryzkiem :)))
25 listopad 2012 : 22:52 Guest | Zgłoś
0 bezprawie górą
Oszustów i złodziei trzeba tępić do końca ,a z cwaniakami co okradli Stocznię prywatną tym bardziej .Sprawa powinna toczyć się w Strasburgu bo w Polsce o uczciwość trudno .Stoczniowcom jeszcze nie zapłacono za zaległe pensje z lat 2002r. i nie powiadamiano publicznie o sytuacji tylko po cichu.To wielki skandal tak traktować społeczeństwo i właścicieli majątku ukradzionego wbrew prawu.
28 grudzień 2012 : 08:56 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter