Porty, logistyka

Fabryka Polimery Police jest na finiszu; prace dotyczące budowy największych zakładów produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej są zaawansowane w ponad 99,01 proc. - poinformowała Grupa Azoty w środę. Inwestycja wzmocni pozycję Polski w segmencie tworzyw - dodała.

Inwestycja będzie generowała dodatkowy ruch statków w Policach, głównie gazowców.

Projekt Polimery Police realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, morski terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do inwestycji, tj. propanu i etylenu. W polickim gazoporcie zbudowano trzy zbiorniki - dwa na propan o pojemności 40 tys. m³ każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m³.

Propan i etylen będą przechowywane w kriogenicznych zbiornikach w stanie płynnym, przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego i w temperaturze wrzenia -42 st. C (propan) i -104 st. C (etylen). 

Gazowiec Guadalupe Explorer dostarczył w czwartek 22 grudnia ubiegłego roku pierwsze 22 tys. ton propanu, które zostały przeładowane do zbiorników propanu na terenie Morskiego Terminalu Gazowego inwestycji Polimery Police i posłużyły do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu.

Ogólny postęp prac realizowanych w ramach flagowej inwestycji Grupy Azoty w Policach na koniec stycznia przekroczył 99,01 proc. i jest ona już w ostatniej fazie realizacji - poinformowała Grupa Azoty. Zaznaczyła, że Polimery Police będą największymi zakładami przemysłowymi produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Spółka wyjaśniła, że Polimery Police, realizowane przez Polyolefins, spółkę celową Grupy Azoty, to inwestycja, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.

Dodano, że celem projektu, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dol., jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie.

"Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu" - zaznaczono. Dodano, że zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.

Azoty zaznaczyły, że na koniec stycznia br. przeprowadzonych zostało 100 proc. odbiorów prac budowlano-montażowych w systemach procesowych i nieprocesowych instalacji pomocniczych.

Spółka podała też, że nowo produkowane tworzywa pod marką handlową Gryfilen będą charakteryzować się bardzo niską zawartością substancji lotnych i nie będą zawierać ftalanów, bisfenolu A, czyli tzw. BPA. Zapewnią także brak przenikalności smaków i zapachów, a to cecha szczególnie istotna w zastosowaniach w przemyśle spożywczym.

"Ze względu na unikalne właściwości produktu i zróżnicowany asortyment, nowy produkt Gryfilen znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym" - wskazała Grupa Azoty.

Spółka zwróciła też uwagę, że Grupa Azoty Polyolefins zakończyła proces rejestracji propanu i propylenu zgodnie z unijnymi wymaganiami Europejskiej Agencji Chemikaliów. Wymagania dotyczą rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów.

Pod koniec stycznia sfinalizowana została rejestracja propanu, a na początku lutego - propylenu, zgodnie z rozporządzeniem REACH.

"Zarówno zrealizowana ostatnio dostawa propanu oraz wszystkie uzyskane decyzje administracyjne i procesy rejestracyjne potwierdzają, że nowa fabryka polimerów Grupy Azoty w Policach wkrótce rozpocznie produkcję" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Grupa Azoty podaje, że zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych; zajmuje się też produkcją takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. 

Anna Bytniewska

Gazowiec LPG Guadalupe Explorer przy terminalu gazowym Polimerów Police
Gazowiec LPG Guadalupe Explorer przy terminalu gazowym Polimerów Police

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2007 4.2855
EUR 4.4913 4.5821
CHF 4.6117 4.7049
GBP 5.2073 5.3125

Newsletter