Porty, logistyka

W Porcie Gdańsk sfinalizowano projekt pn. „Modernizacja toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku”. To jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, współfinansowana w 85 proc. przez Unię Europejską z instrumentu CEF („Connecting Europe Facility” – „Łącząc Europę”).

Projekt rozpoczęliśmy w 2017 roku podpisaniem umów, przygotowaniem dokumentacji przetargowej i wyłonieniem wykonawcy – mówi Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk SA. – Fizyczne prace zakończyły się już w 2021 roku, ale do tej pory trwało jeszcze rozliczenie projektu.

W ramach inwestycji w Porcie Wewnętrznym przebudowano niemal 5 kilometrów nabrzeży oraz pogłębiono tor wodny do głębokości 12 metrów.

Wszystkie inwestycje przyczyniły się do polepszenia warunków, w jakich mogą być przyjmowane jednostki. Zwiększyły się także parametry statków, które mogą być obsługiwane w naszym porcie. To taka dodatkowa „wędka” dla operatorów, którzy działają w oparciu o te nabrzeża - w gospodarce światowej rozmiar jednostki, która transportuje towary, ma gigantyczne znaczenie – mówił prezes Portu Gdańsk.

Cały artykuł można przeczytać w najnowszym, 44. numerze miesięcznika POLSKA NA MORZU dostępnym w punktach Empik i Salonikach Prasowych, w centrach handlowych i na dworcach. Wejdź na www.polskanamorzu.pl i zamów prenumeratę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter