Porty, logistyka

W ukraińskich portach zablokowanych jest około 80 zagranicznych statków – powiadomił w poniedziałek wiceszef Administracji Portów Morskich Dmytro Barinow. Z powodu rosyjskiej inwazji nie działa 15 z 18 ukraińskich portów.

W naszych portach zablokowanych jest blisko 80 zagranicznych statków razem z załogami. Niektórym udało się ewakuować na początku, niektórych zastąpili ukraińscy marynarze. Dlatego że statek nie może być pozostawiony bez kontroli – powiedział w poniedziałek podczas briefingu Dmytro Barinow.

Ukraina ma 18 portów. Pięć z nich znalazło się pod tymczasową okupacją w 2014 r., kolejne cztery – po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji. Dodatkowo sześć ukraińskich portów jest zablokowane od strony morza. Dzisiaj działają tylko trzy porty na kierunku dunajskim – Reni, Izmaił, Ust-Dunajsk – dodał Barinow, cytowany przez agencję Ukrinform.

W marcu, przypomniał, przez porty te udało się przesłać 400 tysięcy ton ładunków, a w maju – już blisko 1,3 mln ton. W czerwcu liczba ta ma wzrosnąć do 1,5 mln ton. Barinow podkreślił jednak, że obecnie porty te pracują „na granicy” swoich możliwości.

Przed rozpoczęciem wojny przez wszystkie porty ukraińskie przesyłano blisko pięć mln ton produkcji rolnej. Dzisiaj mniej niż jedną trzecią tego wyniku (…). Blokada bardzo w nas uderza – zaznaczył.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są blokowane przez rosyjskie okręty. Rosyjska blokada portów zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

just/ tebe/

+2 Poziom dziennikarstwa.
Z tego co podają media na niemal całym świecie to nie chodzi o to, że Rosjanie blokują, tylko o to, że wszystkie porty i tory podejściowe zostały już na początku wojny zaminowane przez wojsko ukraińskie. I dlatego nie ma ruchu statków. Nawet ten prezydent w zielonym podkoszulku to potwierdził.
03 lipiec 2022 : 21:48 Gerwazy Rebajlo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter