Porty, logistyka

Litewski dostawca gazu Achema Gas Trade oraz operator statków i terminali small scale LNG Avenir LNG Limited połączyli siły organizując wspólnie w porcie Kłajpeda na Litwie ich pierwszą dostawę LNG dla stacji przeładunkowej - małego terminalu LNG, którego operatorem jest PGNiG.

Avenir Aspiration - gazowiec small scale LNG o ładowności 7500 m³ załadował LNG w imieniu UAB Achema Gas Trade z FSRU Independence i dostarczył tę partię skroplonego gazu ziemnego 1 kwietnia do stacji przeładunkowej LNG (terminalu small scale LNG).

Partia ładunku została zakupiona przez polskiego dostawcę gazu - PGNiG i będzie dystrybuowana głównie cysternami drogowymi do różnych odbiorców przemysłowych i logistycznych w krajach bałtyckich w ramach zabezpieczenia dostaw energii.

Rozpoczęcie współpracy pomiędzy obiema firmami stanowi ważny kamień milowy, a ponadto jest początkiem eksploatacji statku w Europie Północnej. Oprócz usług transportowych, statek będzie dostarczał LNG i LBG do różnych odbiorców paliw okrętowych w tym regionie.

Powyższy akapit pochodzi z oficjalnej informacji prasowej firmy Avenir LNG. Jednak tak naprawdę, w oddzielnym rejsie, zbiornikowiec bunkrowy LNG Avenir Inspiration był już wcześniej na Bałtyku - 18 grudnia 2021 r. zrealizował dostawę paliwa LNG na prom typu ro-pax Gotland w Visby na szwedzkiej wyspie Gotlandia.

Avenir Inspiration - nr IMO 9868962; rok budowy 2021; państwo bandery Malta; armator zarządzający / zarząd techniczny - Hoegh LNG Fleet Management AS; GT 8366; nośność 4716 t; długość całkowita 115,80 m, szerokość konstrukcyjna 19,00 m, zanurzenie 6,20 m, wysokość boczna 11,80 m; ładowność 7350 m³; dwa cylindryczne kriogeniczne zbiorniki samonośne; dwa pędniki azymutalne napędu głównego; łączna moc napędu głównego MCR 3420 kW / 4650 KM; prędkość eksploatacyjna 14,00 m.

Komentując udaną operację w Kłajpedzie, Peter Mackey, dyrektor generalny Avenir LNG, powiedział:

"Cieszymy się z rozpoczęcia działalności naszego statku w Europie Północno-Zachodniej i z niecierpliwością czekamy na możliwość świadczenia naszych usług w różnych krajach i portach wzdłuż wybrzeża Morza Północnego i Bałtyckiego."

Nawiązując do wydarzenia, Gediminas Vasauskas, prezes zarządu UAB Achema Gas Trade, stwierdził:

"Ponieważ aktywność w zakresie "małego LNG" jest jednym z przyszłych strategicznych kierunków rozwoju spółki UAB Achema Gas Trade, bardzo się cieszymy, że mogliśmy rozpocząć tę działalność wraz z silnymi partnerami, takimi jak Avenir LNG i PGNiG".

Mindaugas Navikas, dyrektor handlowy firmy KN (Klaipedos Nafta), do której należy zarówno FSRU Independence, jak i stacja przeładunkowa LNG w Kłajpedzie (której operatorem jest PGNiG), podkreśla, że operacja przeładunku LNG, która miała miejsce w ostatni weekend, nadaje jeszcze większe znaczenie infrastrukturze LNG w Kłajpedzie.

"Gratulujemy firmie Avenir LNG rozpoczęcia działalności w regionie i dziękujemy za profesjonalizm i sprawne przeprowadzenie operacji przeładunkowej. Stacja przeładunkowa LNG w Kłajpedzie została zaprojektowana w celu zaopatrywania w energię pod postacją gazu ziemnego bałtyckich i polskich odbiorców pozasieciowych (nie podłączonych do sieci gazociągowej) oraz stacji paliw LNG. Wierzymy, że Avenir LNG, rosnący lider na rynku zintegrowanej dystrybucji LNG na małą skalę, który zrealizował swoją pierwszą operację small scale LNG w Kłajpedzie, wspólnie przyczyni się do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest tworzenie wartości na rosnącym regionalnym rynku small scale LNG" - powiedział Mindaugas Navikas.

Jak sama siebie przedstawia - współpracująca na całym świecie z partnerami w celu odblokowania nowych rynków dla gazu ziemnego, firma Avenir LNG jest wiodącym dostawcą rozwiązań LNG na małą skalę dla pozasieciowego przemysłu, elektrowni i transportu morskiego. Udziałowcami Avenir LNG są głównie znani armatorzy działający na rynkach morskich przewozów: Stolt-Nielsen Ltd (45 %), Höegh LNG (22,5 %), Golar LNG (22,5 %), a także NOTC (10 %).

Avenir w krótkim czasie stał się jednym z największych w świecie operatorów zbiornikowców bunkrowych i dystrybucji regionalnej LNG. Zamówił sześć statków (po dwa o pojemności ładunkowej 7500 / 7350* m³ w stoczniach Keppel Singmarine i Nantong CIMC Sinopacific Offshore & Engineering Co. Ltd oraz dwa o ładowności 20 000 / 19 600* m³ w Nantong CIMC Sinopacific Offshore & Engineering Co. Ltd. Dwa ostatnie statki, mimo ładowności wyraźnie większej od tego, do czego zdążyły nas dotąd przyzwyczaić nieliczne jeszcze bunkierki LNG, także klasyfikowane są jako zbiornikowce bunkrowe LNG.

Wspomnianych sześć statków wchodziło do eksploatacji od października 2020 roku. W międzyczasie jedna z dwóch największych jednostek została sprzedana (gazowiec ex Avenir Allegiance, który początkowo miał pływać w czarterze u Stolt-Nielsen Gas Ltd, wkrótce po przekazaniu przez stocznię został zakupiony przez zarząd portu Szanghai (Shanghai International Port) i od stycznia br. pływa jako Hai Gang Wei Lai).

Obecnie Avenir eksploatuje cztery jednostki Avenir Accolade (nr IMO 9830903; nośność 4356 t; GT 7817; 7350 m³), Avenir Advantage (nr IMO 9830898; nośność 4365 t; GT 7817; 7350 m³), Avenir Ascension (nr IMO 9868974; nośność 4716 t; GT 8366; 7350 m³) i Avenir Aspiration (nr IMO 9868962; nośność 4716 t; GT 8366; 7350 m³).

Piąta została zwodowana w połowie lipca ubiegłego roku, przechodzi obecnie próby morskie, a jej przekazanie armatorowi, według planu, ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Chodzi o Avenir Achievement (nr IMO 9886768; nośność 13 136 t; GT 18 664; 19 600 m³).

UAB Achema Gas Trade to część największego pojedynczego odbiorcy gazu ziemnego w krajach bałtyckich AB Achema (część Achema Group) i jest jednym z wiodących dostawców gazu ziemnego na Litwie. KN jest operatorem terminali ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego.

rel (Avenir); PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Avenir; Bene Riobó / Wikimedia Commons (CC)

___________
* różne wartości według różnych źródeł

 

Avenir Inspiration w Kłajpedzie - rozładunek przy terminalu small scale LNG, którego operatorem jest PGNiG
Avenir Inspiration 
Avenir Inspiration w Kłajpedzie - rozładunek przy terminalu small scale LNG, którego operatorem jest PGNiGAvenir Inspiration 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter