Porty, logistyka

Sześć firm jest zainteresowanych przebudową portu rybackiego we Fromborku nad Zalewem Wiślanym. Urząd Morski otworzył oferty w przetargu na tę inwestycję. Kwota, jaką zamierza przeznaczyć na przebudowę fromborskiego portu, to 28 mln zł.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, w postępowaniu przetargowym po otwarciu ofert do pracy przystąpiła komisja przetargowa. Oferty złożyło w sumie sześć firm, które chcą za wykonanie inwestycji od 16,9 mln zł do 24,9 mln zł.

Celem projektowanej przebudowy fromborskiego portu jest poprawa złego stanu konstrukcji hydrotechnicznych oraz powiększenie basenu portowego, które wpłynie na zwiększenie liczby miejsc postojowych. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo ruchu jednostek.

Urząd Morski w Gdyni poprawia infrastrukturę portową i zabezpieczenia przeciwpowodziowe w rejonie Zalewu Wiślanego. Zakończono budowę wału w Krynicy Morskiej, a w toku jest przebudowa przystani pasażerskiej. Oprócz portu rybackiego we Fromborku, prace mają być prowadzone także w porcie rybackim w Nowej Pasłęce.

Jak informowała wcześniej PAP Kierzkowska, te inwestycje nie są realizowane w ramach wieloletniego programu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany w Zatoką Gdańską, a w ramach środków inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni. Finansowanie pirsu w Krynicy Morskiej pochodzi w znacznej większości z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Z kolei zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej współfinansowane jest ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przebudowa portu rybackiego w Nowej Pasłęce umożliwi bezpieczne cumowanie jednostek w basenach o głębokości od 2 m do 2,5 m, w zależności od nabrzeża. Ochroni także przed nadmiernym falowaniem wewnątrz akwenu portowego.

W Krynicy Morskiej zakończono niedawno budowę 4-kilometrowego wału przeciwpowodziowego z ciągiem spacerowym stanowiącym dodatkową atrakcję turystyczną od strony Zalewu Wiślanego. Wartość tego projektu to 35 mln zł. W toku jest budowa przystani pasażerskiej w Krynicy Morskiej. Prace mają się zakończyć w przyszłym roku. Wykonawca ma na ich realizację 17 miesięcy. Koszt to 8 mln złotych brutto. Jego znaczą część pokryje unijne dofinansowanie pochodzące ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pirs oraz nabrzeże w krynickim porcie zostaną wydłużone, a skarpa będzie zabezpieczona. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

+1 Czemu bez zaplecza?
Warto wspomnieć, że projekt przebudowy fromborskiego portu pomija budowę jakiegokolwiek zaplecza sanitarnego dla korzystających z niego wodniaków. W projekcie widać jedynie "miejsce na dwie toalety przenośne". Czyli po remoncie za kilkanaście milionów w porcie we Fromborku nadal nie będzie można się w cywilizowanych warunkach... wysikać...
A "powiększenie" portu we Fromborku oznacza raptem wyprostowanie nabrzeża zachodniego. Czyli widoczny na fotce odcinek pokrytego trawą brzegu zniknie i zastąpi go proste nabrzeże. To wszystko.
01 październik 2021 : 22:45 Jerry Rowiński | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter