Porty, logistyka

36 polskich lekarzy wspierało brytyjskich medyków podczas nocnego przeprowadzania testów na COVID-19 wśród uwięzionych kierowców ciężarówek.

W czwartek w nocy ponad 30 lekarzy, pielęgniarek, diagnostyków oraz ratowników medycznych przyleciało do Wielkiej Brytanii, aby pomóc brytyjskim służbom w wykonywaniu testów na obecność koronawirusa wśród uwięzionych kierowców ciężarówek w porcie w Dover.

Celem było wykonanie jak największej liczby testów w jak najkrótszym czasie i odblokowanie wjazdów do portu. Wśród kierowców, którzy utknęli na Święta Bożego Narodzenia na granicy brytyjsko-francuskiej, Polacy stanowią liczną grupę.

Kolejki ciężarówek powstały w wyniku niedzielnej decyzji francuskiego rządu o zamknięciu na 48 godzin przejścia granicznego z Wielką Brytanią. Decyzja była następstwem informacji o rozprzestrzenianiu się nowej mutacji koronawirusa w południowo-wschodniej Anglii. Granica została otwarta w środę wyłącznie dla osób, które przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19.

Medycy użyli szybkich testów antygenowych, których 15 000 przyleciało do Wielkiej Brytanii na pokładzie samolotu, który przywiózł polskie służby medyczne. Od czwartku w nocy do piątku rano, w ciągu kilku godzin, udało wykonać się 1260 testów wśród kierowców. Dzięki ciężkiej, całonocnej pracy brytyjskich oraz polskich medyków wznowiono ruch, który w piątek rano przebiegał w dość płynnie.

Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki napisał wcześniej na Twitterze: „Chciałbym szczególnie podziękować wszystkim polskim, brytyjskim i francuskim medykom za ich całonocną ciężką pracę oraz ogromny wysiłek włożony w testowanie tysięcy kierowców ciężarówek, uwięzionych w Porcie w Dover, aby mogli wrócić do domu do swoich bliskich”.

Dziś do Wielkiej Brytanii przybyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Oprócz pomocy w przeprowadzaniu testów, będą również dystrybuować żywność. Dodatkowo, polscy konsulowie koordynują pomoc dla kierowców zorganizowaną przez polską społeczność w Anglii.

Polska Ambasada w Londynie uruchomiła telefoniczne oraz mailowe usługi konsularne dla osób, które chcą otrzymać informację lub pomóc: +447825724104 and Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu uzyskania informacji na temat polskiego wsparcia na granicy brytyjsko-francuskiej zachęcamy do śledzenia strony https://twitter.com/PolishEmbassyUK

MSZ wspólnie z polską Ambasadą w Wielkiej Brytanii oraz z zaangażowanymi w akcję służbami, na bieżąco podejmuje działania i monitoruje sytuację.

REL
Fot. Twitter.com/Ministry of Defence

0 pomoc
jak było ? na FB jest strona: Pomoc dla kierowców w Dover/ Help for truck drivers in Dover
26 grudzień 2020 : 15:02 maciek2 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.587 4.6796
EUR 4.6746 4.769
CHF 4.7834 4.88
GBP 5.5524 5.6646

Newsletter