Porty, logistyka

W porcie Gdynia doszło do poważnego pożaru. Trwa dogaszanie. Palił się, dość gwałtownie, duży, zadaszony magazyn płaskiego składowania (nr 17) przeznaczony do magazynowania zbóż, pasz, etc., eksploatowany przez Bałtycki Terminal Zbożowy. Praktycznie cały dach uległ wypaleniu. Zawaliła się część konstrukcji.  

We wcześniejszej fazie pożaru było widać, że zajęły się obszerne połacie dachu, najpierw od strony północno-wschodniej (bliżej końca pirsu / głównego kanału portowego). Już wtedy można się było spodziewać wysokiego stopnia uszkodzeń / zniszczeń obiektu i znacznych strat materialnych. 
Gęsty, ciemny dym widoczny był z odległości kilku kilometrów.

W pożarze nikt nie został poszkodowany.

Straż pożarna dostała sygnał o pożarze w Bałtyckim Terminalu Zbożowym o godz. 8:45. Pożar był na tyle rozległy, że przy jego gaszeniu pracowali strażacy z Gdyni, Gdańska i Wejherowa. W akcji gaśniczej udział brało 12 zastępów (TV Polsat podawała informację o "kilkudziesięciu" zastępach). Korzystano także z holownika portowego z wyposażeniem gaśniczym.

Przed godz. 11:00 strażacy informowali o ugaszeniu pożaru, jednak dachu magazynu nie udało się uratować. Ok. godz. 11:00 trwało jeszcze dogaszanie. Niektóre media informowały jeszcze przed godz. 11:00, że trwało już sprzątanie pogorzeliska.

Według nieoficjalnych informacji przyczyną pożaru mógł być samozapłon łatwopalnej mieszanki soi i pszenicy. 

Według nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego, Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, który zaaranżował konferencję prasową w gdyńskim porcie, podobne akcje zawsze są skomplikowane ze względu na ich rozmiar i duże zagrożenie okolicznych budynków, których w pobliżu było kilkanaście. Dodatkowo w pierwszej fazie strażacy mieli do czynienia z niewystarczającym zaopatrzeniem wodnym. Jak twierdzi nadbryg. Komoszyński - spłonęła tylko hala i jej wyposażenie. "Pożar jest całkowicie opanowany, ale akcja na miejscu może potrwać jeszcze kilkanaście godzin" - dodał Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Spalił się zbudowany w 2014 roku czterokomorowy zadaszony magazyn płaskiego składowania o pojemności 30 tys. ton, usytuowany przy ulicy Indyjskiej. Jego wyłączenie z eksploatacji może stanowić poważne utrudnienie dla operatora - Bałtyckiego Terminalu Zbożowego Sp. z o.o. (BTZ), którego całkowite możliwości składowania wynoszą 72 tys. ton ładunków (magazyn objęty pożarem stanowi ok. 42 % pojemności magazynowej BTZ).

Magazyn położony jest na zapleczu nabrzeża Indyjskiego (pomiędzy nabrzeżem Indyjskim i Stanów Zjednoczonych), niedaleko rozpoznawalnego elewatora zbożowego przedwojennej budowy, na pirsie (molo) między basenami IV i V gdyńskiego portu.

Magazyn charakteryzuje się powierzchnią użytkową 7,4 tys. m2, przy długości 235 m, szerokości 32 m i wysokości składowania 14,5 metra. Magazyn podzielony został na 4 niezależne komory umożliwiające składowanie łącznie 30 tys. ton śruty sojowej lub nnych towarów sypkich. Magazyn wyposażono w przenośnik taśmowy napełniający komory składowe magazynu. 

Najprawdopodobniej nie było bezpośredniego zagrożenia przeniesienia ognia, ale potencjalnie niebezpieczeństwo mogło być związane z bliskim sąsiedztwem płonącego magazynu. Po przeciwnej stronie ulicy Indyjskiej, między nią a nabrzeżem o tej samej nazwie, położony jest terminal Koole Tankstorage Gdynia (do 2014 r. - Westway Terminal) ze zbiornikami o łącznej pojemności 29 900 m³ i jednostkowej - od 1200 m³ do 5500 m³, przeznaczone do magazynowania zarówno ładunków neutralnych, jak i potencjalnie niebezpiecznych, w tym łatwopalnych (melas, olejów roślinnych, kwasów tłuszczowych, chemikaliów (wosków, glikolu monoetylenowego - MEG) oraz paliw).

PBS


Oświadczenie Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA

W dniu 5 marca 2020 roku w godzinach porannych zgłoszony został przez pracownika Bałtyckiego Terminala Zbożowego pożar Magazynu numer 17. Do pożaru zgodnie z obowiązującymi w Porcie Gdynia procedurami bezpieczeństwa zadysponowane zostały jednocześnie jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Portowej Straży Pożarnej. Na miejscu prowadzona jest akcja gaśnicza, która ma na celu zarówno ugaszenie pożaru, jak też zabezpieczenie okolicznych obiektów przed rozprzestrzenianiem zarzewia ognia. Co najważniejsze nie ma ofiar ani osób poszkodowanych w wyniku zaistniałej sytuacji. Po zakończeniu akcji gaśniczej zostaną natychmiast podjęte kroki zmierzające do wyjaśnienia przyczyn pożaru. O rozwoju sytuacji Zarząd Morskiego Portu Gdynia będzie informował na bieżąco.

Pożar magazynu zbożowego w porcie Gdynia
Pożar magazynu zbożowego w porcie Gdynia
+7 Troche to podejrzane
ogień zajął symetrycznie całą przestrzeń przypomina mi to trochę pożary magazynów w Wólce Kosowskiej gdzie spaliło się wszystko na całej przestrzeni w krótkim czasie
05 marzec 2020 : 12:16 tak sobie myslę | Zgłoś
+5 dokladnie
konkurencja z Hamburga
06 marzec 2020 : 07:57 y | Zgłoś
-2 szczały
serio?? ja ewidentnie w 10 sekundzie słyszę strzały
06 marzec 2020 : 12:26 jędrzej gaduła | Zgłoś
+3 sczał
ewidentnie musisz udać sie do psychiatry. szczały słyszałeś w wersji serial czy pif-paf ?
06 marzec 2020 : 20:33 Roman milczek | Zgłoś
+2 Pozar
Trzeba dokładnie , zbadać przyczyny pożaru. Oglądając filmy jak palił się magazyn to można przypuszczać że było to podpalenie. Chociaż mogła być jakaś awaria transporterów. Ciekawe czy w magazynie była instalacja gaśnicza, która powinna włączać się automatycznie gdyby była to nie doszłoby do takich strat.
06 marzec 2020 : 17:06 Baldar | Zgłoś
+1 Pozar
Anglicy topili herbate w morzu !!
06 marzec 2020 : 17:33 Dorsz baltycki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter