Porty, logistyka

Po rozmowach z wicepremierem, ministrem transportu Karlem Havliczkiem w Pradze minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w czwartek, że strona czeska deklaruje przyspieszenie inwestycji na autostradzie D11 mającej połączyć się na granicy z Polską z drogą S3. 

Adamczyk zwrócił uwagę, że droga ekspresowa S3, która łączy zespół portów Szczecin-Świnoujście z południową granicą Polski, ma zostać ukończona w 2023 r. „Mamy pewne obawy, że po stronie czeskiej termin realizacji inwestycji autostradowej może się wydłużyć. Pan wicepremier, minister transportu potwierdził, że strona czeska będzie robić wszystko, żeby przyspieszyć tę inwestycję”.

Według polskiego ministra Czesi są szczególnie zainteresowani polskim rozwiązaniem prawnym, tzw. specustawą drogową, która pozwala na szybką realizację inwestycji drogowych i kolejowych. „Czesi nie mają takiej ustawy i od dawna posługują się procedurami, które kiedyś były stosowane w Polsce, czyli procedurami wywłaszczania. Te procedury, jak wiemy, są często nieskuteczne, trwają całymi latami, strony są niezadowolone” – mówił Adamczyk.

Czeskie media zwracały uwagę, że pesymistyczne przewidywania w kwestii doprowadzeniu D11 do granicy z Polską zakładają zakończenie inwestycji w 2028 r. Po uzyskaniu w grudniu 2019 r. potrzebnych zezwoleń budowlanych, środowiskowych i uzgodnieniach dotyczących własności gruntów, przedstawiciele czeskiego ministerstwa transportu zaczęli mówić o zakończeniu inwestycji w 2025 r.

Podczas spotkania w Pradze ministrowie poruszyli także kwestie projektu kolei dużych prędkości. „Na etapie uzgodnień międzynarodowych jest linia kolejowa zaproponowana przez Węgrów: Budapeszt-Bratysława-Brno-Ostrawa-Katowice-Warszawa. Specjalne zespoły robocze powołane już rok temu, pracują nad tym projektem i dzisiaj potwierdziliśmy w sposób jednoznaczny, że te prace przyniosą efekt w postaci konkretnej inwestycji” – powiedział Adamczyk.

Zwrócił także uwagę, że eksperci nie ograniczają się tylko do kierunku Budapeszt–Warszawa. Szczegółowo omawiany jest także projekt połączenia Pragi z Wrocławiem. „Jest zainteresowanie po stronie czeskiej, jesteśmy z tego zadowoleni” – powiedział Adamczyk.

Z Pragi Piotr Górecki

ptg/ kar/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter