Porty, logistyka

Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić w środę w Moskwie na spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem poinformował, że Serbia zaczęła budowę odgałęzienia przyszłego gazociągu Turecki Potok, prowadzącego z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji.

Po rozmowach z Ławrowem Daczić zapowiedział, że Serbia nie będzie czekać z pracami na swym terytorium do czasu, aż powstanie przedłużenie gazociągu w Bułgarii. Poinformował, że długość serbskiego odcinka będzie liczyć około 400 km, a budowa zostanie zakończona w tym roku.

Według rosyjskiej agencji TASS gaz przez serbski rurociąg popłynie przed końcem kwietnia przyszłego roku.

Ławrow zapewnił na konferencji prasowej z Dacziciem, że Rosja nie pozwoli krajom zachodnim w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na wprowadzenie zmian do mandatu misji ONZ w Kosowie. Jak oświadczył, Rosja będzie czynić wszystko, by "ten prowokacyjny zamysł nie zakończył się sukcesem". Podkreślił, że Rosja wspiera Belgrad w kwestii pełnej realizacji rezolucji ONZ nr 1244 dotyczącej Kosowa.

Daczić przebywa w Moskwie z wizytą roboczą. Po spotkaniu z Ławrowem ocenił, że stosunki serbsko-rosyjskie mają rangę strategicznych i nazwał Rosję "największym przyjacielem" Serbii.

Budową serbskiej części gazociągu Turecki Potok, która będzie przebiegać od granicy z Bułgarią do granicy z Węgrami, zajmuje się wspólne przedsiębiorstwo rosyjskiego Gazpromu i serbskiego Srbijagasu - spółka Gastrans Novi Sad - podał w środę rosyjski dziennik "Kommiersant". Na początku marca serbski odcinek otrzymał zezwolenie krajowej agencji energetyki.

Kwestię przedłużenia Tureckiego Potoku do Serbii omówili prezydenci Serbii i Rosji: Alaksandr Vuczić i Władimir Putin podczas wizyty rosyjskiego przywódcy w Serbii w styczniu br. Putin zadeklarował wówczas, że Moskwa może zainwestować w rozwój infrastruktury na terytorium Serbii około 1,4 mld USD.

Bułgaria na początku miesiąca wyłoniła zwycięzców przetargu na budowę swojego przedłużenia Tureckiego Potoku.

Projekt Tureckiego Potoku zakłada budowę przez Morze Czarne dwóch nitek gazociągu z Rosji do Turcji, z których każda będzie miała przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Pierwsza nitka będzie dostarczać gaz na potrzeby Turcji. Poprzez drugą nitkę Rosja chce transportować gaz tranzytem przez Turcję, do krajów Europy południowej i południowo-wschodniej. Rosyjski Gazprom rozpatruje jako odbiorców surowca Grecję, Włochy, Bułgarię, Serbię i Węgry.

Z Moskwy Anna Wróbel

0 Rusofobia
Wszyscy w Europie będą mieli ruski gaz z rury /nawet Czesi podłączają się do Nord Stream 2/ tylko Polska będzie sprowadzać drogi gaz z upierdliwym rozladunkiem z Kataru i US. Ruskie wyr...ją nas i Ukrainę no ale będziemy forpocztą w walce z Putinem
19 kwiecień 2019 : 05:48 Misiek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter