Porty, logistyka

PERN podpisał umowę na z konsorcjum Naftoremont–Naftobudowa na rozbudowę swego Terminalu Naftowego w Gdańsku (TNG). W ramach inwestycji do października 2020 r. powstanie tam 5 zbiorników na ropę naftową o łącznej pojemności blisko 400 metrów sześc. – podała w środę spółka.

Przedsięwzięcie zrealizuje konsorcjum, którego liderem jest Naftoremont-Naftobudowa, a partnerem spółka Agat. „W postępowaniu przetargowym ten wykonawca zaproponował najkorzystniejszą ofertę, której wartość sięga 327 mln zł” – podkreślił PERN, informując o zawarciu umowy.

Spółka zaznaczyła, iż „dzięki nowym zbiornikom zlokalizowanym u wybrzeża Morza Bałtyckiego, będzie jeszcze sprawniej obsługiwała tankowce, które wpływają do Naftoportu”, będącego podmiotem jej grupy kapitałowej.

PERN wyjaśnił, iż obecnie zamierza wybudować w TNG trzy zbiorniki o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy oraz dwa zbiorniki o pojemności 45 tys. metrów sześc. każdy. Spółka zapowiedziała, że „planowany termin wykonania inwestycji to 21 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli 16 października 2020 r.” „To już kolejny projekt inwestycyjny w obszarze surowcowym, który realizujemy. W tym momencie w naszej bazie w Gdańsku trwa budowa dwóch zbiorników na ropę o pojemności 100 tys. metrów sześc. każdy. Planowany termin zakończenia inwestycji przypada na kwiecień 2020 roku” – przypomniał prezes PERN Igor Wasilewski, cytowany w komunikacie spółki.

Zwrócił przy tym uwagę, iż „obecnie dostawy ropy do Polski stają się coraz bardziej zdywersyfikowane”. „Oznacza to, że zwiększa się ilość surowca, który trafia do nas drogą morską. W zależności od tego, jakiego rodzaju ropa trafia do Polski, PERN jest przygotowany by zapewnić jej elastyczny transport do rafinerii i zachować jakość transportowanego surowca” – dodał Wasilewski.

Prezes zarządu Polimex-Mostostal Krzysztof Figat, ocenił, że rozbudowa infrastruktury magazynowej PERN w TNG „to kolejny ważny projekt w obszarze nafta, chemia i gaz realizowany przez Naftoremont–Naftobudowę, spółkę z grupy kapitałowej Polimex Mostostal i obecnie największy w skali kraju”. „Mamy do tego odpowiednie kompetencje i zasoby” - zapewnił.

Jak przyznał prezes Naftoremontu-Naftobudowy Mirosław Miśkiewicz, przy rozbudowie TNG należącego do PERN „wyzwaniem nie są aspekty organizacyjne i techniczno-konstrukcyjne, lecz ambitnie ustalony termin realizacji”. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Naftoremont - Naftobudowa „ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie i wysoko specjalizowane kadry w realizacji tego typu inwestycji”. „Jestem przekonany, że dzięki sprawnemu zarządzaniu projektem i dobrym wykorzystaniu zasobów w ramach synergii grupy kapitałowej zakończymy ten projekt z sukcesem” – oświadczył Miśkiewicz.

W wybudowanym przez PERN w latach 2012-16 TNG funkcjonuje obecnie 6 zbiorników o łącznej pojemności 375 tys. metrów sześc. przeznaczonych na różne gatunki ropy naftowej, co pozwała zarówno na ich separację, jak również blendowania – mieszanie, w zależności od potrzeb klientów. Jest to jedyny taki obiekt w Polsce, działający jako surowcowy hub morski.

PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

Spółka posiada bazy magazynowe ropy naftowej o łącznej pojemności ok. 3,5 mln m sześc., a także sieć ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych oraz paliwowych. Ma także Terminal Naftowy w Gdańsku, działający jako surowcowy hub o pojemności 375 tys. metrów sześc. z przeznaczeniem na różne gatunki surowca, co zapewnia możliwość ich separacji lub mieszania, w zależności od potrzeb klientów.

PERN w wyniku sfinalizowanego z początkiem 2018 r. roku połączenia z OLPP - wcześniej spółką ze swej grupy kapitałowej, która była największym w Polsce podmiotem składowania i przeładunku paliw płynnych - przejął m.in. 19 baz magazynowych tych produktów o łącznej pojemność ok. 1,8 mln metrów sześc.

mb/ drag/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter