Porty, logistyka

Ściślejsza stała się kontrola wykrywania substancji i wyrobów nuklearnych na morskich granicach Polski. W obydwu gdyńskich terminalach kontenerowych - BCT i GCT - pracują od 22 listopada br. nowoczesne bramki radiometryczne mające zapewnić bezpieczeństwo w obrocie materiałami radioaktywnymi. To najnowocześniejszy sprzęt na świecie dający gwarancję, że w Porcie Gdynia nie będzie prób przemytu niebezpiecznych materiałów nuklearnych. Ma to związek nie tylko z rozpoczynającym się 2 grudnia br. Szczytem Klimatycznym COP24 ONZ w Katowicach.   

Działających 14 urządzeń wykrywających nuklearne zagrożenie w obydwu gdyńskich terminalach to efekt realizacji Memorandum w sprawie współpracy przy zwalczaniu nielegalnego obrotu specjalnymi materiałami jądrowymi i innymi materiałami radioaktywnymi przez Departament Energii (DOE) Stanów Zjednoczonych na morskich przejściach granicznych. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Marek Pilecki, pełnomocnik firmy TECH 2 Solutions podpisali porozumienie dotyczące przekazania oraz przeniesienia własności systemu kontroli radiometrycznej w ramach programu Wykrywania i Przeciwdziałania Przemytowi Materiałów Nuklearnych. Koszty związane z używaniem sprzętu, tj. dzierżawy, energii będą ponoszone przez Wojewodę Pomorskiego w ramach zawartych z Zarządem Morskiego Gdynia S.A. oraz GCT.  

Dotychczas nie wykryto w obszarze działania Morskiego Oddziału Straży Granicznej prób przemytu substancji radioaktywnych, w tym nuklearnych. Urządzenia, zainstalowane na morskich przejściach granicznych, pozwalają na sprawdzanie m.in. kontenerów – bez konieczności ich otwierania. Sygnalizacja przekroczenia tła (czyli wzbudzenie się alarmu) jest przekazywana do stanowiska służby ochrony w terminalach oraz, co jest nowością, bezpośrednio do kierowników zmian Placówek Straży Granicznej w Gdańsku oraz w Gdyni.

rel (ZMP Gdynia)

+2 ...
Te bramki funkcjonują już dobre kilka miesięcy...
29 listopad 2018 : 07:27 Mat | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter