Porty, logistyka

Rząd chce odbudować silną pozycję portów polskich na Bałtyku – zadeklarował w Gdańsku minister inwestycji i rozwoju. Mają się do tego przyczynić realizowane inwestycje w zakresie infrastruktury portowej oraz dostępowej, zarówno od strony lądu jak i morza.

W poniedziałek w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński uczestniczył w przeładunku dziewięciomilionowego kontenera o długości 20 stóp. Taki wynik terminal osiągnął w ciągu 10 lat działalności. DCT zajmuje 16. pozycję wśród europejskich terminali.

Podczas konferencji prasowej na terenie terminalu minister zadeklarował, że „rząd chce odbudować silną pozycję portów polskich na Bałtyku”. Zaznaczył, że „służą temu nie tylko inwestycje w infrastrukturę portową, ale też w infrastrukturę dostępową, zarówno od strony morza, jak i lądu”.

Wskazał, że „gospodarka morska jest bardzo ważna dla polskiej gospodarki, a transport morski jest kluczowym środkiem transportu na świecie”. Zaznaczył, że 80 proc. towarów na świecie jest przewożonych drogą morską. „Polska chce mieć silną pozycję w tej gałęzi transportu i chcemy wykorzystać potencjał, który jest w portach w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu” – mówił. „To są te porty, które mogą odgrywać znaczenie w transporcie morskim” – dodał.

„Nasz rozwój nie byłby możliwy bez wsparcia rządu” – podkreślił podczas konferencji wiceprezes zarządu DCT Gdańsk, Adam Żołnowski. „My musimy móc towary wywieść ciężarówkami, pociągami i musimy mieć możliwość, aby te pociągi z ładunkami dotarły nie tylko do celów w kraju ale też do Czech, na Słowację, bo to jest kierunek naszego rozwoju” – wskazał.

Przyznał, że liczy, że „minister mając świadomość tego, jakie znaczenie DCT ma dla kraju, będzie wspierał jego rozwój po to, aby wszyscy Polacy korzystali z wpływów do budżetu państwa z działalności terminalu”. Poinformował, że tylko w I kw. bieżącego roku wpływy DCT do budżetu wyniosły ponad 2 mld zł. Chodzi o wpływy z tytułu ceł, VAT oraz akcyzy.

Dziewięciomilionowy kontener w terminalu DCT Gdańsk w obecności ministra i dziennikarzy został załadowany na statek Munkebo Maersk i we wtorek o godz. 14 ma wypłynąć do Azji. Na kontenerze umieszczono baner z napisem: 9 mln TEU, na którym podpisali się m.in. minister, prezesi DCT oraz kilku pracowników działów: utrzymania ruchu i operacyjnego.

W ub. roku DCT Gdańsk przeładował 1,7 mln TEU (kontenerów o długości 20 stóp). Spółka podała, że „obecna dynamika wzrostu przeładunków kwartał do kwartału przekracza 40 proc.

Autor: Bożena Leszczyńska

0 Odbudować?
Pan Minister spożywał jakieś trunki czy ma problemy ze zdobyciem elementarnej wiedzy? Co tu odbudowywać? Polskie porty nigdy nie miały takiej pozycji i nie odgrywały takiego znaczenia w basenie Bałtyku jak obecnie!!! To co było za Gierka to jednak mimo wszystko mniej niż obecnie. Tak jeśli chodzi o przeładunki, nowoczesność (całe lata 70 i 80 "budowaliśmy terminal kontenerowy" - ciągle był "w budowie) i znaczenie na Bałtyku (gdański czy wręcz trójmiejski hub kontenerowy). Przerażenie bierze, że żądzą nami ludzi o takim braku wiedzy, którzy nasze porty z obecnej pozycji, chcą zredukować do skansenu z lat 70.
28 maj 2018 : 15:55 PLO | Zgłoś
0 port czy stocznia
pan minister myślał o sloganie "odbudujemy nasze stocznie" nie wiedząc że jest akurat w porcie. Przecież dla niego to żadna różnica.
29 maj 2018 : 08:42 Jerzy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter