Porty, logistyka

Jak już wcześniej informował Portal Morski w obszernym materiale - w nadchodzącym sezonie do portów w Gdańsku i Gdyni wycieczkowce zawijać będą niemal 130 razy. Do Gdańska 27 statków pasażerskich ma wpływać 74 razy, a do Gdyni 21 wycieczkowców 54 razy - podaje PAP.

Więcej o nadchodzącym sezonie zawinięć i wybranych najciekawszych statkach awizowanych w polskich portach:
Wycieczkowce w polskich portach w 2018 r. - lista zawinięć i omówienie  

Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdańsk rozpocznie się w najbliższą środę, 18 kwietnia i potrwa do 20 października. Sezon zainauguruje Astoria o długości ponad 160 metrów pływająca pod banderą Portugalii, najstarszy pływający wycieczkowiec na świecie. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, pierwszy statek sezonu w gdańskim porcie witany jest uroczyście przez przedstawicieli zarządu portu i z towarzyszeniem orkiestry.

W tym roku Port Gdańsk gościć będzie 27 różnych jednostek o długości od niespełna 70 metrów (Variety Voyager bandery maltańskiej) do ponad 239 metrów (Marina pływająca pod banderą Wysp Marshalla). Wpłynięcie tej najdłuższej jednostki awizowane jest na 20 czerwca przy nabrzeżu Westerplatte. Statki wycieczkowe do gdańskiego portu mają zawijać łącznie w sezonie 74 razy. W tym 20 razy mają wpływać bliźniacze jednostki Viking Sky i Viking Star o długości ponad 228 metrów pływające pod norweską banderą. W Gdańsku wycieczkowce cumują przy nabrzeżach: Westerplatte, Ziółkowskiego i WOC II.

Nie wiadomo ilu turystów przypłynie do Gdańska na pokładach wycieczkowców. W ubiegłym roku było ich ponad 30 tysięcy. Szacuje się, że ok. 70 proc. pasażerów pochodzi z Niemiec. Ponadto przypływają też obywatele Wysp Brytyjskich, Amerykanie, Włosi, Francuzi i Hiszpanie.

Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia rozpocznie się 9 maja i potrwa do 19 października. W tym roku 21 statków wycieczkowych ma zawijać do portu 54 razy. Sezon rozpocznie wizyta MSC Orchestra o długości prawie 294 metrów. Port zapowiada, że dużym wydarzeniem będzie wizyta 21 czerwca słynnego statku pasażerskiego Queen Elizabeth. Według PAP największym z statkiem wycieczkowym będzie Mein Schiff 1 o długości 315,7 metra, który po raz pierwszy przypłynie 21 maja. Będzie on jednak największy pod względem drugorzędnego kryterium przy porównywaniu wielkości statków pasażerskich - długości całkowitej. W całym sezonie ma odwiedzić port sześć razy. Sezon wycieczkowców zakończy 19 października wizyta statku AIDAbella.

Wydarzeniem ubiegłorocznego sezonu w gdyńskim porcie było zawinięcie jednego z większych wycieczkowców światowej floty - Norwegian Getaway, jednostki o długości 325,7 metra. Na jej pokładzie przypłynęło prawie cztery tysiące pasażerów. W ubiegłym sezonie do Portu Gdynia zawinęło 41 jednostek pasażerskich, na pokładach których przypłynęło prawie 90 tys. pasażerów.

Statki pasażerskie cumują w portach po kilka godzin. W tym czasie turyści, w zależności od armatora, zwiedzają np. Trójmiasto, Malbork i obóz Stutthof. Niektórzy armatorzy proponują też np. wizytę w Teatrze Szekspirowskim, wycieczki kajakowe po Motławie albo rowerowe po Trójmieście.

Bożena Leszczyńska / PAP, PBS / Portal Morski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3992 4.488
EUR 4.635 4.7286
CHF 4.5948 4.6876
GBP 5.3758 5.4844

Newsletter