Porty, logistyka

Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia rozpocznie się 9 maja i trwać będzie do 19 października. W roku 2018 Port Gdynia gościć będzie 20 statków wycieczkowych w 54 zawinięciach. 

Sezon rozpocznie wizyta MSC Orchestra. Dużym wydarzeniem będzie wizyta, 21 czerwca, znanego statku pasażerskiego Queen Elizabeth, który już raz gościł w Gdyni. Największym z kolei statkiem wycieczkowym będzie Mein Schiff 1 (długość 315,7 m), który pierwszy raz przypłynie 21 maja, a w całym sezonie odwiedzi port 6 razy. Będzie to jednak nowy Mein Schiff 1 (określany dotychczas w różnych źródłach właśnie jako Neue Mein Schiff 1), który w tym miesiącu lub w maju przekaże należąca do kapitału niemieckiego fińska stocznia Meyer Turku Oy, i który ma być oficjalnie ochrzczony 11 maja.

Tegoroczny sezon wycieczkowców zakończy się 19 października wizytą statku AIDAbella

Port Gdynia zajmuje pozycję najważniejszego i najbezpieczniejszego polskiego portu pasażerskiego, przyjmującego od wielu lat największe wycieczkowce pływające po Bałtyku - czytamy w oficjalnym komunikacie ZMPG SA. Prowadzi systematyczne działania na rzecz rozwoju bałtyckiej żeglugi wycieczkowej, poprzez promocję samego portu oraz atrakcji turystycznych miasta i całego Pomorza. Stąd też niedawne uczestnictwo przedstawicieli ZMPG SA w targach branżowych SeaTrade Cruise Global w Fort Lauderdale w USA. Udział w targach jest dla Spółki okazją nawiązania nowych kontaktów biznesowych i cieszy się dużym zainteresowaniem armatorów i branży turystycznej.

– Cieszymy się, że Gdynia wpisała się na stałe jako port znany z obsługi dużych statków pasażerskich - podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Mam nadzieję, iż liczba zawinięć pasażerskich jednostek do Portu Gdynia z roku na rok będzie coraz większa, co będzie miało swoje odzwierciedlenie w liczbie turystów. Należy pamiętać, że obecność statków pasażerskich w Porcie Gdynia to wspaniała promocja zarówno portu i miasta oraz województwa Pomorskiego - dodaje.  

Przypomnijmy jeszcze, iż istotnym wydarzeniem ubiegłorocznego sezonu statków pasażerskich w gdyńskim porcie było zawinięcie, 23 czerwca, jednego z większych wycieczkowców światowej floty - Norwegian Getaway - jednostki o długości 325,7 metra, która przypłynęła z prawie czterema tysiącami pasażerów. Od maja do września 2017 roku do Portu Gdynia zawinęło 41 jednostek pasażerskich z niespełna 90- tysiącami pasażerów na swoich pokładach.

PBS, AL, rel (Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA)

Fot.: Tadeusz Urbaniak / Port Gdynia SA; TUI

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter