Porty, logistyka

Katar gotów jest sprzedawać Ukrainie skroplony gaz, który mógłby być dostarczany m.in. przez terminal LNG w Polsce – poinformowała we wtorek administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki po jego rozmowach w Dausze z przedstawicielami władz katarskich.

„Ustaliliśmy, że Katar gotów jest przesyłać nam skroplony gaz” – powiedział Poroszenko, który dodał, że rozmowy na ten temat rozpoczną się w najbliższym czasie.

Administracja prezydencka w Kijowie wyjaśniła, że gaz z Kataru mógłby być dostarczany na Ukrainę także „trasą turecką” przez cieśninę Bosfor. Poroszenko ocenił, że dostawy te stworzą „wyjątkowe możliwości zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego” jego kraju.

Ukraina od jesieni 2015 roku nie kupuje gazu od Rosji, lecz nabywa go od dostawców z państw Unii Europejskiej, w tym z Polski. Ukraina przesyła także swoimi gazociągami rosyjskie błękitne paliwo tranzytem na Zachód.

1 marca rosyjski Gazprom odmówił dostarczania Ukrainie gazu, który potrzebny jest do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w rurociągach prowadzących do Europy Zachodniej. Ukraińcy zmuszeni byli wówczas ograniczyć zużycie tego surowca o 14 procent, by nie pobierać ze zbiorników podziemnych paliwa, które przeznaczone jest dla zachodnich kontrahentów.

Władze w Kijowie twierdzą, że Rosja zdecydowała się na takie działania w odpowiedzi na werdykt sądu arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie sporu między ukraińskim Naftohazem a Gazpromem; Ukraińcom przyznano 4,63 mld dolarów za to, że Gazprom nie dostarczył uzgodnionej ilości gazu do tranzytu. Ukraińska spółka ogłosiła, że biorąc pod uwagę pierwsze orzeczenie, stwierdzające, że Naftohaz ma spłacić zadłużenie wobec Gazpromu, ostatecznie należy się jej od Rosjan 2,56 mld dolarów.

Z Kijowa Jarosław Junko

Fot.: Piotr B. Stareńczak

+4 Ciekawostka przyrodnicza
Dzień dobry

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem powyższą wiadomość. Niezwykle cieszę się z sukcesu naszych wschodnich Sąsiadów. I tylko nurtuje mnie jedno pytanie: czy władze Ukrainy uzgodniły z polskimi odpowiednikami zgodę na wykorzystanie naszego terminala LNG i zasady korzystania zeń? Bo tak coś mi się wydaje, nie za bardzo... :-/
Byłby to kolejny przypadek lekceważenia Państwa Polskiego przez Ukrainę. Dość dość jednoznacznego w swym wymiarze.
21 marzec 2018 : 07:15 KrzysztofSCI | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter