Porty, logistyka

W Opatiji (Chorwacja) rozpoczęła się wczoraj trzydniowa konferencja zatytułowana „Port w Rijece bramą dla korytarza Bałtyk-Adriatyk”. Jej uczestnikami są prezes Zarządu – Dariusz Słaboszewski oraz dyrektor ds. handlowych – Aneta Szreder-Piernicka. Reprezentując ZMPSiŚ SA oraz organizację BPO (Baltic Port Organization) prezes Słaboszewski występuje w podwójnej roli.

Podczas dyskusji panelowych uczestnicy spotkania dyskutować będą o możliwościach rozwojowych portu w Rijece oraz o wyzwaniach z tym związanych. Agenda przewiduje również wizytę studyjną w samym porcie.

Prezes Słaboszewski w swoich wystąpieniach koncentrować się będzie na dotychczasowych doświadczeniach zespołu portów Szczecin-Świnoujście, wynikającymi z faktu, iż są one portami bazowymi korytarza Bałtyk-Adriatyk. Ponadto w imieniu BPO, zaprosi na doroczną konferencję tej organizacji (BPO Conference), która odbędzie się w Szczecinie we wrześniu 2018 r.

Udział w konferencji w Opatiji, to wynik zacieśniania współpracy pomiędzy ZMPSiŚ SA a portem w Rijece. Zarządy obu portów podpisały 7 lipca br. porozumienie o współpracy w trakcie odbywającego się w Warszawie spotkania państw Inicjatywy Trójmorza. Warto dodać, że podczas opatijskiej konferencji analogiczne porozumienie z portem w Rijece podpisze Zarząd Morskiego Portu w Gdańsku.

Zespół portów Szczecin-Świnoujście łączy z chorwacką Rijeką właśnie korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk. Nasze porty stanowią jego początkowy element.

Sama Rijeka to trzecie co do wielkości miasto w Chorwacji (ok. 170 tys. mieszkańców) i zarazem największy port tego państwa. Port jest strategicznie usytuowany, ze względu na rozbudowę Kanału Sueskiego oraz potencjał rozwojowy z tego płynący. Stąd też dla klientów portów Szczecin i Świnoujście, zainteresowanych obrotem towarowym pomiędzy Europą, a krajami basenu Morza Śródziemnego oraz Oceanu Indyjskiego, może stwarzać idealne warunki ekspansji geograficznej.

Podobnie, jak porty w Szczecinie i Świnoujściu, Rijeka jest portem uniwersalnym. W ostatnich latach obroty w tamtejszym porcie kształtują się na poziomie 9-13 mln ton, w tym przeładunki drobnicy 2,1-2,3 mln ton, masowe suche ok. 2 mln ton, masowe płynne ponad 6,5 mln ton, drewno blisko 400 tys. ton. Przeładunki kontenerów w 2015 roku osiągnęły poziom 200 tys. TEU i intensywnie rosną. Rijeka, podobnie jak port w Świnoujściu posiada terminal promowy.

Konferencja ma charakter międzynarodowy. Patronat honorowy objęła prezydent Chorwacji - Kolinda Grabar Kitarović.

rel (ZMPSiŚ SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter