Porty, logistyka

Grupa Mainfreight, nowozelandzki operator logistyczny, jeden z największych na świecie, działający w 10 krajach Europy, w tym również w Polsce, wykonał niedawno nietypowy transport na trasie Nowa Zelandia - Belgia. Pracownicy Mainfreight Special Services zorganizowali dostawę maoryskiego kajaka wojennego, który był elementem październikowych uroczystości upamiętniających setną rocznicę bitwy z I wojny światowej pod Passchendaele w Belgii.

Zbudowaniem i odtworzeniem maoryskiej łodzi zajął się już w 2000 roku Tamahou Temara z nowozelandzkiej organizacji - Toi Māori Aotearoa, której celem jest promowanie maoryskiej kultury, sztuki oraz tworzących ją artystów. Maorysi (oryginalnie Māori) to autochtoniczna grupa etniczna Nowej Zelandii, którzy są potomkami Polinezyjczyków z wysp wschodniej części Oceanu Spokojnego. Już w X wieku jako pierwsi ludzie dotarli do brzegów Wyspy Południowej, nazywając ją „krajem białej chmury” (to jedna z dwóch wysp Nowej Zelandii). Maorysi zajmowali się uprawą roślin, hodowlą i rybołówstwem, zasłynęli z wojowniczości i uzdolnień artystycznych. W XIX wieku zostali podbici przez Brytyjczyków i od tego momentu ich kultura zaczęła się zmieniać, przyjmując wpływy europejskie.  

- Wystąpienie na międzynarodowym forum to niezwykła okazja dla promowania kultury Maorysów. Kajak został przetransportowany na miejsce uroczystości przez firmę Mainfreight z Nowej Zelandii, a Belgowie mieli okazję przekonać się jak to jest być prawdziwym Maorysem – powiedział Tamahou Temara z Toi Māori Aotearoa. Wraz z kajakiem, do Belgii przyjechało również ośmiu doświadczonych maoryskich wioślarzy z Nowej Zelandii, którzy stanowili załogę Te Hono ki Aotearoa – bo tak nazwano ten nietypowy kajak. Podczas uroczystości wraz z nimi wiosłowali członkowie Njord Royal Rowing Club z Leiden w Holandii. - Do tego zadania wybraliśmy doświadczonych wioślarzy. Wzięcie udziału w międzynarodowych obchodach upamiętniających ważne wydarzenie historyczne to okazja do zaprezentowania całemu światu maoryskiej kultury i wierzeń – mówił Tamahou Temara z Toi Māori Aotearoa.

Po uroczystościach, maoryski kajak Te Hono ki Aotearoa stał się częścią ekspozycji Museum Volkenkunde w Leiden w Holandii. - Od czasu swojego powstania w roku 2000, ta maoryska łódź nie tylko przyczyniła się do zacieśnienia stosunków pomiędzy Nową Zelandią i Holandią w zakresie wspólnej historii, ale również przyczyniła się do propagowania wydarzeń kulturalnych związanych z maoryskimi i nowozelandzkimi tradycjami w Europie – podkreślał Tamahou Temara z Toi Māori Aotearoa.

- Grupa Mainfreight swoją biznesową strategię opiera na tradycyjnych wartościach silnie związanych z kulturą i stylem życia mieszkańców Nowej Zelandii. Dlatego również w Europie z chęcią włączamy się w inicjatywy promujące tę odległą, a jakże bliską nam kulturę Nowozelandczyków. Mam nadzieję, że Mainfreight Poland, rozwijając się dynamicznie w Polsce, będzie również mógł pokazać szerzej kulturę KIWI i to co jest w niej najpiękniejsze – podsumowała Beata Krawczyk, dyrektor zarządzający Mainfreight Poland.

Warto dodać, że bitwa pod Passchendaele (znana także jako trzecia bitwa pod Ypres) – to jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej rozegrana pomiędzy połączonymi armiami Wielkiej Brytanii, Kanady, Związku Południowej Afryki, ANZAC i Francji, a armią Cesarstwa Niemieckiego. Celem bitwy było przejęcie kontroli nad wioską Passchendaele (dziś Passendale), w pobliżu Ypres we Flandrii Zachodniej w Belgii. 

rel (Grupa Mainfreight)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter